Liqeni Tuz

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Liqeni Tuz

Liqeni Tuz (Turqisht: Tuz Gölü) është liqeni i dytë më i madh në Turqi me 1,665 km2 (643 sq mi). Ndodhet në Rajonin e Anatolisë Qendrore, 105 km në verilindje të Koniasë, 150 km në juglindje të Ankarasë dhe 57 km në veriperëndim të Aksarasë.

Emri Tuz Gölü do të thotë liqen i kripur në turqisht.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Lake Tuz – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale