Jump to content

Liqeni Zell

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Liqeni Zell (gjermanisht: Zeller See, italisht: Lago di Zell) është një liqen i vogël me ujë të ëmbël në Alpet Austriake. Emrin e ka marrë nga qyteti i Zell am See, i cili ndodhet në një deltë të vogël që del në liqen. Liqeni është 4 kilometres (2.5 mi) i gjatë dhe 1.5 kilometres (0.93 mi) i gjerë. Është deri në 73 metra i thellë dhe në një lartësi prej 750 metra mbi nivelin e detit.

Liqeni ushqehet nga përrenj të shumtë malorë gjatë verës, por vetëm një përrua rrjedh prej tij në Salzach. Në dimër liqeni ngrin plotësisht dhe përdoret për sporte dimërore. Në verë, liqeni përdoret për shëtitje me varkë kënaqësie (varkat me motorë me djegie nuk lejohen, përveç trageteve që kalojnë gjerësinë e liqenit nga Zell në Thumersbach, kështu që mund të merren me qira varkat me energji elektrike). Uji është shumë i pastër dhe i përshtatshëm për not ose zhytje, por mund të jetë i ftohtë.

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fundi jugor i liqenit, afër Schüttdorf, është më i cekët dhe kryesisht i mbushur me barëra të këqija, duke e bërë atë të papërshtatshëm për shëtitje me varkë ose not.

Panoramic view of Lake Zell, Zell Am See visible on the right
Panorama of Lake Zell