Liqeni i Bovillës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Liqeni i Bovillës
Panoramic view of Lake Bovilla, Tirana, Albania.jpg
Pamje e liqenit
Grupi 41° 26′ 38.4″ N, 19° 53′ 9.6″ E
Koordinatat 41°26′38.4″V 19°53′9.6″L / 41.444000°V 19.886000°L / 41.444000; 19.886000Koordinatat: 41°26′38.4″V 19°53′9.6″L / 41.444000°V 19.886000°L / 41.444000; 19.886000
Lloji Liqen
Shtetet e pellgut Shqipëria
Ndërtuar më 1988 (1988) - 1996 (1996)
Sipërfaqja 4.6 km2 (1.8 sq mi)

Liqeni i Bovillës ose Ujëmbledhësi i Bovillës është një rezervuar 4.6 km2Shqipëri, përafërsisht 9 mile (14 km) në verilindje të Tiranës dhe në juglindje të Krujës, në Parkun Kombëtar të Dajtit. Ai siguron shumicën e ujit të pijshëm për Tiranën.[1]

Rezervuari është formuar nga një digë e lumit Tërkuzë, një degë e lumit Ishëm. Tërkuza ka burimin e saj në lindje të zinxhirit të jashtëm të vargmaleve bregdetare, që kalon përmes kanionit të thellë të Shkallës së Bovillës ndërmjet malit Maja e Gomtitit (1268 m) dhe malit të Bjeshit (1239 m). Diga qëndron në hyrje të këtij kanioni dhe është bërë nga konglomerati, zhavorri dhe rëra lokale. Është 91 metra e lartë dhe 130 metra e gjatë.[2]

Puna ndërtimore fillimisht filloi në vitin 1988, por u ndal me rënien e komunizmit. Në tetor 1993, puna u rifillua falë mbështetjes së shtetit italian. Pas përfundimit të ndërtimit në vitin 1996, liqenit iu desh deri në vitin 1998 për tu mbushur dhe për të shërbyer për qëllimin e tij.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Heppner, Harald (1994). Hauptstädte in Südosteuropa: Geschichte, Funktion, nationale Symbolkraft. Böhlau Verlag Wien. f. 146. ISBN 978-3-205-98255-5. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b Aleko Miho, Lulëzim Shuka, Alqiviadh Çullaj, Reinhard Bachofen (2009). "Environmental Analyses of Bovilla Watershed (Albania) – An Overview". Bovilla (Albania) – Limnological Study (PDF). Tirana: Julvin 2. ISBN 978-99956-14-29-4. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 25 dhjetor 2011. Marrë më 23 shkurt 2018. Parametri i panjohur |editors= është injoruar (sugjerohet |editor=) (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Është përdorur parametri i autorëve (link)

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]