Liqeni i Ostrovës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Liqeni i Ostrovës
Λίμνη Βεγορίτιδα
Островско Езеро
Lake Vegoritida (Greek- Λίμνη Βεγορίτιδα, Limni Vegoritida).jpg
Liqeni Ostrovë
Vendi Greqia Greqia
Koordinatat 40°45′V 21°47′L / 40.750°V 21.783°L / 40.750; 21.783Koordinatat: 40°45′V 21°47′L / 40.750°V 21.783°L / 40.750; 21.783

Liqeni i Ostrovës (greqisht: ish Λίμνη Οστρόβου/Límni Ostróvou, riemëruar Λίμνη Βεγορίτιδα/Límni Vegorítida; maqedonisht: Островско Езеро/Ostrovsko Ezero) është një liqen i madh natyror në Maqedoninë perëndimor të Greqisë veriore. Liqeni ndodhet 6 km në verilindje të Soroviçit dhe 18 km në perëndim të Vodenës, në lartësi 540 m. Një pjesë të liqenit i takon qarkut të Follorinës dhe tjetri të Postollit.