Liqeni i Zemrës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Liqeni i Zemrës
Liqeni ne forme te zemres Kosove.jpg
Liqeni i Zemrës is located in Kosova
Liqeni i Zemrës
Liqeni i Zemrës
Vendi Bjeshkët e Nemuna
Koordinatat 42°31′49″V 20°07′14″L / 42.5302°V 20.1205°L / 42.5302; 20.1205Koordinatat: 42°31′49″V 20°07′14″L / 42.5302°V 20.1205°L / 42.5302; 20.1205
Shtetet e pellgut Kosova Kosova
Gjatësia maks. 150 m (490 ft)
Gjërësia maks. 120 m (390 ft)
Lartësia e sipërfaqes 2,539 m (8,330 ft)

Liqeni i Zemrës (shqip: Liqeni i Zemrës) është një liqe malor në Kosovë, i cili ndodhet rreth 400 metra (1,312 ft) nga kufiri me Shqipërin. Liqeni gjendet në Bjeshkët e Nemuna në lartësin mbidetare prej 2,539 metra (8,330 ft) afër Majës Gusan. Për kah pamja dhe forma e tij, Liqeni i Zemrës i ngjan Liqenit të Gjeravicës. Ai ka një gjatësi maksimale prej 150 metra (492 ft) dhe një gjerësi maksimale prej 120 metra (394 ft). Ai është i rrethuar edhe me shumë liqene tjera më të vegjël. [1] [2] [3]

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Liqeni zemër pa fund
  2. ^ Liqeni i Zemres - Kosove
  3. ^ Max Bosse, Kathrin Steinweg: Peaks of the Balkans (Rother Wanderführer). Bergverlag Rother, München 2016, ISBN 978-3-7633-4491-8, S. 126.