Lira (Uganda)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Lira
Qytet
noform
Vendndodhja
Lira is located in Uganda
Lira
Lira

Koordinatat: 02°14′50″V 32°54′00″L / 2.24722°V 32.90000°L / 2.24722; 32.90000

Administrimi
Shteti Flamuri Uganda
Rajoni Rajoni Verior
Kryetari i Bashkisë Morish Odung[1]
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 1,080 m (m.n.d.)
Popullsia 99,059 banorë
Koordinatat 02° 14′ 50″ Veri

32° 54′ 00″ Lindje

Lira është qytet në Rajonin Verior të Ugandës. Ndodhet rreth 110 kilometra në juglindje të Gulu, 337 kilometra në veri të Kampalës,[2] rreth 124 kilometra në veriperëndim të Sorotit.[3]

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të popullsisë më 2002, Lira ka pasur 80,900 banorë. Sipas statistikave të vitit 2010, Lira ka pasur 105,100 banorë. Në mes të vitit 2011, popullsia e qytetit u bë 108,600. Më 2014, popullsia ishte 99,059.[4]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Birungi, Machrine (5 mars 2011). "Incumbent Lira Mayor Seeks Court Order for Vote Recount". Uganda Radio Network. Marrë më 3 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Map Showing Lira And Kampala With Distance Marker". Globefeed.com. Marrë më 1 korrik 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Road Distance Between Soroti And Lira With Map". Globefeed.com. Marrë më 1 korrik 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ UBOS (27 gusht 2014). "The Population of The Regions of the Republic of Uganda And All Cities And Towns of More Than 15,000 Inhabitants". Citypopulation.de Quoting Uganda Bureau of Statistics (UBOS). Marrë më 21 shkurt 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)