Lisi Markatonajt

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Ndodhet në varrezat e fshatit Zejmen. Ka dy degëzime në lartësinë rreth 1,3 m nga toka. Diametri i çdo trungu është rreth 0,80 m, lartësia arrin 10-12 m, ndërsa kurora krejt e veçantë dhe shumë e bukur. Ka vlera shkencore biologjike, fetare. Vizitohet, duke marrë rrugën automobilistike Lezhë (Milot)-Zejmen. Lisi MarkatonajtTekst[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Perikili Qiriazi; Skënder Sala (2006). "Kapitulli –Rrethi Lezhë". Monumentet e natyrës të Shqipërisë. Tiranë: Botimet Ideart. Është injoruar "ISBN 99943-788-6-4" (Ndihmë!)