Zhanri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Lista e drejtimeve muzikore)
Jump to navigation Jump to search

Zhanri paraqet nënndarje të gjinisë artistike, i cili përfshin vepra që dallohen nga disa veçori të caktuara të brendisë e të formës. Shembull zhanret letrare, zhanret e muzikës (e pikturës), zhanri i romanit, i poezisë etj.[1]

Filma[redakto | redakto tekstin burimor]

Nga zhanret e filmit janë të njohur: komedi, dramë, aksion, triler, fantazi dhe filmi shkencoro-fiktiv.

Seriale[redakto | redakto tekstin burimor]

Nga zhanret e serialeve televizive janë të njohur: telenovela dhe anime.

Muzikë[redakto | redakto tekstin burimor]

Ky është kategorizimi i zhanreve kryesore të muzikës:

Llojet E Muzikëss[redakto | redakto tekstin burimor]

 • Acid
 • Acid Jazz
 • Acoustic
 • Alternative
 • Ballad
 • Black Metal
 • Blues
 • Classical
 • Classic Rock
 • Christian Rock
 • Christian Rap
 • Club
 • Club-House
 • Comedy
 • Country
 • Cult
 • Dance
 • Dance Hall
 • Death Metal
 • Dupstepi
 • Electronic
 • Ethnic
 • Funk
 • Gangsta Rap
 • Heavy Metal
 • Hip Hop
Llojet e muzikës shqipe

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

 1. ^ Fjalori Elektronik Shpjegues nga QEP

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]