Lista e tempujve në distriktin Rayagada

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Tempulli Bhimshankar Jyotirlinga (Dakinyam) në Bhimpur

Shumica e popullsisë në Rayagada është e besimit hindu. Tempujt pasqyrojnë sintezën e artit dhe besimt në Hinduizëm pasi ka të bëjë me traditën fetare.

Hyrje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Odisha është një vend tempujsh dhe distrikti Rayagada nuk bën përjashtim. Tempuj të ndryshëm përmirësojnë bukurinë e saj panoramike duke tërhequr turistë përgjatë gjithë vitit. Lista e tempujve hindu brenda dhe rreth Rayagadas është mjaft e gjatë.[1]

Lista[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. Tempulli Balunkeswar, Rayagada
 2. Tempulli Chatikona i Shivës
 3. Tempulli Gayatri në MITS College, Rayagada
 4. Tempulli i Hanumanit afërt tregut të përditshëm, Rayagada
 5. Tempulli Jagannath, Rayagada
 6. Tempulli Laxminarayan, Therubali
 7. Tempulli i Venketeshwarit, Rayagada
 8. Tempulli i Maa Majhigharianit, Rayagada]][2][3]
 9. Tempulli Maa Mangala, Rayagada
 10. Tempulli Maa Santoshi afër tregut të përditshëm, Rayagada
 11. Tempulli Maa Markama në Bissamcuttack
 12. Tempulli Maa Kali, Rayagada
 13. Tempulli Mutyalamma, Rayagada
 14. Tempulli Paikapada i Shivës
 15. Tempulli i Ramas, Gunupur
 16. Tempulli Radhakrushna në MITS Campus
 17. Tempulli Radhakrushna i rrugës Brahmin, Rayagada
 18. Tempulli Swamy Ayappa në mbikalimin e Gunupurit
 19. Tempulli Shiridi Sai në Koloninë Hekurudhore, Rayagada
 20. Tempulli i Sri Ramas, Rayagada
 21. Tempulli Sri Vinayaka, Rayagada
 22. Tempulli Swamy Ayyappa, Rayagada
 23. Tempulli Hanumana në rrugën e kishës, Gunupur
 24. Tempulli Jagannath, Gunupur]]
 25. Tempulli Radhakrushna në Gunupur
 26. Tempulli Neelamani Durga, Gunupur
 27. Tempulli Dakhina Kali në Gunupur
 28. Tempulli i Shivës (Baghua Deula), Gunupur
 29. Tempulli Bhimshankar Jyotirlinga në Bhimpur
 30. Tempulli Shiridi Sai, Gunupur
 31. Tempulli Satya Sai, Gunupur
 32. Tempulli Maa Manikeshwari, Gunupur
 33. Tempulli Maa Mangala në Gunupur
 34. Tempulli i Sri Ramas, Rayagada
 35. Tempulli Sri Vasavi Kanyaka Parameswari, Rayagada
 36. Tempulli i Shivës në Jyotimahal Chouk, Rayagada
 37. Tempulli Santoshi Maa, Rayagada
 38. Tempulli Satabhauni në Rayagada
 39. Tempulli Trinath, Rayagada
 40. Tempulli Gayatri në Rayagada
 41. Tempulli Nilakantheswar, Padmapur
 42. Tempulli Maa Manikeswari, Kashipur
 43. Tempulli Kanyaka Parameswari, Gunupur
 44. Tempulli i Ganeshit, Gunupure
 45. Tempulli Sri Mrutyunjaya & Meenakshi, Gunupur
 46. Tempulli i Shivës, Gunupur
 47. Tempulli Jagannath i Durgi-odishas
 48. Tempulli Shiv i Kolonisë Rayat, Rayagada
 49. Tempulli Radha Krishna, Durgi
 50. Tempulli Radha Krushan, Lihuri, Gunupur (Tempulli gjendet në Andhra Pradesh, por në bordin e distriktit të Rayagadas)
 51. Tempulli Maa Banadurga, Rayagada

Galeri tempujsh[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Temples in Gunupur". onefivenine.com. Marrë më 29 qershor 2015.
 2. ^ "Tourist Places in Rayagada". nuaoisha.com. Marrë më 29 qershor 2015.
 3. ^ "6 Temples in Rayagada". ixigo.com. Marrë më 29 qershor 2015.