Livonia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Livonia është një rajon historik në brigjet lindore të Detit Baltik, sot i gjendur mes Estonisë dhe Letonisë. Banohej nga Livonët, një popull finik (i ngjashëm me etninë finlandeze) që kishin si qendër Turaidën.

Histori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Luftërat Livone[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shtetet peshkopale të Kalorësve Teutonikë.
Livonia mesjetare rreth 1260.