Jump to content

Lizt Alfonso

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Lizt Alfonso (e lindur më 25 gusht 1967) është kubane që udhëheq kompaninë e saj të vallëzimit kubane që ka performuar në Shtëpinë e Bardhë dhe në qindra qytete të tjera.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Alfonso lindi në Havana më 1967. Në vitin 1991 ajo krijoi një trupë vallëzimi në Kubë. Fillimisht nuk kishte valltarë meshkuj në trupën e saj.[1] Ajo u bë e njohur ndërkombëtarisht kur kompania e saj e vallëzimit u zgjodh për të argëtuar Shtëpinë e Bardhë gjatë administrimit të Barak Obamës. Shkolla e saj vallëzimit ka 1000 nxënës. Shkolla është e hapur për të gjith dhe përfshin mosha të ndryshme. [2]

Trupa e saj e vallëzimit ka performuar në 100 qytete [3] në mbi njëzet shtete për 2.5 milionë njerëz.[4] Koreografia e saj përfshin stile të ndryshme të kërcimit nga baleti deri tek traditat spanjolle të flamenco, salsa, cha-cha, rumba dhe bolero.[1]

Në vitin 2018 ajo u njoh me çmimin për t'u bashkuar me BBC 100 Women.[5]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Lizt Alfonso Dance Cuba Blends Dance Traditions". Marrë më 2018-11-20. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^
  3. ^ "BBC 100 Women 2018: Who is on the list?". BBC News. 2018-11-19. Marrë më 2018-11-20. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Lizt Alfonso". bimotglobal.co.il. Arkivuar nga origjinali më 28 prill 2019. Marrë më 2018-11-20. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "BBC 100 Women 2018: Who is on the list?". BBC News. 2018-11-19. Marrë më 2018-11-20. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)