Llamba inkandeshente

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Llamba Inkandeshente, ose një glob me dritë inkandeshente është një dritë elektrike me një fije teli të ndezur derisa të shkëlqejë. Filamenti është i mbyllur në një llambë qelqi me një vakum ose gaz inert për të mbrojtur filamentin nga oksidimi. Rryma furnizohet në filament nga terminalet ose telat e ngulitur në xham. Një prizë llambe siguron mbështetje mekanike dhe lidhje elektrike.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Incandescent light bulb", Wikipedia (në anglisht), 2022-12-14, marrë më 2022-12-21