Llancayo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mulli Llancayo gjatë restaurimit, 2008

Llancayo (Uellsisht: Llangeo) është një fshat në Monmouthshire, në jug-lindje të Uellsit, Mbretëria e Bashkuar. Ndodhet dy milje në veri të Uskit në rrugën B4598 për në Abergavenny. Lumi Usk rrjedh afër fshatit.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mulli Llancayo ndodhet në fushat e dukshme nga rruga.. U ndërtua rreth vitit 1813[1] dhe u shkatërrua nga zjarri që ndodhi rreth vitit 1830.[2] Historia lokale është se mulliri ka lënë ingranazhet e mullirit të angazhuara kur ai shkoi në treg, dhe kur era ndryshoi drejtim mekanizmi u mbinxeh, duke ndezur drurin përreth.[3][4] Një poet i Monmouthshire, Myfanwy Haycock, shkroi një poezi për mullinjtë e erës tani të shpërdoruar. Tani është rikthyer plotësisht, me vela pune, për t’u përdorur si një “tërheqje luksoze”.[5]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Gerallt D Nash. "Welsh corn mills — the past, present, … and future?" (PDF). ads.ahds.ac.uk. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 2 qershor 2009. Marrë më 22 qershor 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ John Newman, The Buildings of Wales: Gwent/Monmouthshire, 2000, ISBN 0-14-071053-1
  3. ^ History of the mill[lidhje e vdekur]
  4. ^ Fred Hando, Monmouthshire Weekly Argus, 22 gusht 1959
  5. ^ "Windmill restoration project". Arkivuar nga origjinali më 17 janar 2020. Marrë më 13 shkurt 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)