Lobez

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Łobez
Qytet
noform
Łobez
Vendndodhja
Łobez is located in Polonia
Łobez
Łobez

Koordinatat: 53°38′21″V 15°37′17″L / 53.63917°V 15.62139°L / 53.63917; 15.62139

Administrimi
Shteti Flamuri Polonia
Provinca Zachodniopomorskie
Kryetari i Bashkisë Piotr Ćwikła
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 12.84 km2
Popullsia 10,409[1] banorë
Dendësia 811 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi Shekulli XIII
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Kodi Postal 73-150
Prefiksi +48 91
Targa ZLO
Koordinatat 53° 38′ 21″ Veri

15° 37′ 17″ Lindje

Faqja Zyrtare Łobez

Łobez (ˈwɔbɛs, Tondokument {{{2}}}) është kryeqyteti i Powiat Łobeski (Poloni).

Histori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Łobez është përmendur për herë të parë në një dokument të 1271, sipas një kalorës me emrin Borko pronar i qytetit. Në 1295 mori drejtat qytetit Łobez. Dhe qyteti që nga 1946 me emrin zyrtarisht Łobez[2].

Klimë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Łobez - reshje dhe temperatura[3]
Muaj I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII Vit
T max [°C] 0 2 7 14 18 22 24 23 19 13 7 2 8
T min [°C] -6 -5 -1 3 8 11 13 12 9 5 1 -3
Reshje [mm] 28 24 27 35 53 63 76 64 46 37 38 36 526

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Monumente[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kryetari i Bashkisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1632 – Carsten Beleke 1809 – Johann Georg Falck
1670 – Bernd Bublich 1823–1840 – Johann Friedrich Rosenow
1700 – Paul Belecke 1842–1844 – Adolf Ludwig Ritter (privremeno)
1702 – Theele 1844–1845 – Albert Wilhelm Rizky
1723 – F. C. Hackebeck 1846–1852 – Heinich Ludwig Gotthilf Hasenjäger
1734 – F. W. Weinholz prije 1859. Hasenjaeger
1736 – Schulze 1852–1864 – Carl Albert Alexander Schüz
1732 – Hackenberken 1921 – Willi Kieckbusch
1745 – M. C. Frize 1945 – Hackelberg, Teofil Fiutowski, Stefan Nowak, Feliks Mielczarek
1746 – Johann Friedrich Thym 1946 – Władysław Śmiełowski
1752 – Johann Gottsried Severin 1948 – Tadeusz Klimski
1753? – J. F. von Flige 1949 – Ignacy Łepkowski
1757 – Johann Friedrich Thym 1972-1990 - Zbigniew Con
1757 – Heller 1990–94 - Marek Romejko
1767 – Gottlieb Timm 1994–1998 - Jan Szafran
1775 – Johann Gottfried Severin 1998–2002 - Halina Szymańska
1790 – Jahncke 2002–2006 - Marek Romejko
1805 – Heinrich (?) Falck 2006–2014 - Ryszard Sola
1806 – Zuther (drugi dan 1712) 2014 - Piotr Ćwikła
1806 – Nemitz

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Główny Urząd Statystyczny, dane za rok 2015, stan na 01.01.2015
  2. ^ "Historia Łobza". Arkivuar nga origjinali origjinali më 29 tetor 2014. Marrë më 29 dhjetor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ pl.climate - Łobez