Jump to content

Lola Anglada

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lola Anglada Sarriera
Të dhëna vetjake
U lind më1893
Barcelonë
Vdiq më1984
Tianë
PunësimiShkrimtare, ilustruese

Lola Anglada Sarriera (1893 – 1984) ishte shkrimtare spanjolle dhe ilustruese.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindi në një familje nga Barcelona me rrënjë në Tianë, ajo studioi në Lla Llotja de Barcelona me Joan Llaveriasin dhe Antoni Utrilloin, i cili e ndihmoi Angladën që të dilte për herë të parë në publik në Sala Pares dhe në revistën e përjavshme ¡Cu-Cut!, ku u publikuan vizatimet e saj. Më vonë, dhe për një periudhë të shkurtër, ajo do të antarësohet në akademinë Francesc d' A. Galí, ku u takua me Joan Miron dhe Cristofol Ricardin, me të cilët më vonë do të kenë lidhje të ngushta shoqërore.

Në fund të Luftës së Parë Botërore, Anglada udhëtoi në Paris falë bursës së qeverisë franceze, në bashkëpunim me disa kompani botuese atje, ku ajo përputhej me Francesk Macian ose me Josep Klasrën. E injektuar nga vlerat demokratike dhe kauza katalunase, ajo organizo kërkesën për amnisti ndaj të akuzuarve pjesëmarrës në Garraf Plot kundër Mbretit Alfonsit III.

Gjatë Luftës Civile Spanjolle, ajo iu bashkua grupit Bashkimi i Përgjithshëm i Punëtorëve dhe bashkëpunoi me Komisariatin e propagandës. Gjatë kësaj kohe ajo botoi veprën mbase më ironike dhe më të njohur Tale: The month of petit tots (Përrlla: Muaji i të gjitha të voglave). Kur përfundoi lufta, ajo u vendos në Tiana, qytet në rajonin Maresme, afër Barcelonës, në fermën e familjes ku ajo vdiq më 12 shtator 1984.

Puna artistike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E shkathët, me teknika të mrekullueshme të vizatimit, me ndjeshmëri të madhe dhe një katalunase e fortë, Lola Anglada konsiderohet ilustruesja e fundit klasike katalunase e shekullit XX dhe njëra prej shkrimtarëve më të rëndësishëm të paraluftës.

Ajo bashkëpunoi me disa revista për fëmijë, përfshirë En Jordi, En Patufet, La Nuri (e themeluar nga vetë Anglada) dhe La Mainada. Karakteri më i njohur i saj ishte El més petit de tots (më i vogli i të gjithëve), një simbol kombëtar katalunas.

Shpërblimet dhe trashëgimia kulturore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1975, ajo u shpërblye me Medal of Cultural Merit nga Diputacio de Barcelona; në vitin 1980 me Medal of the Promotion nga Decorative Arts; dhe në vitin 1981 me Creu de Sant Jordi dhënë nga Generalitat of Catalonia. Ajo ia dha Diputacio de Barcelona –s koleksionin e kukullave të saj, të cilat u vendosën në Muzeun Romanik të Sitges.

E emëruar si vajza e birësuar e Tianës, fshati emëroi edhe shkollën fillore me emër të saj. Ka edhe Institute të Arsimimit Lola Anglada[1]Badalona, L'Hospitalet de Llobregat, Martorell, en: Esplugues de Llobregat, Vilafranca del Penedès dhe Lloret de Mar.

Në mes viteve 1984 dhe 2003, u dha çmimi Lola Anglada për tregimet e shkutra për vajza dhe djem, nga Caixa de Terrassa dhe Këshilli i Qytetit të Terrasas.

Koleksioni i saj personal ruhet në Photographic Archive of Barcelona.

Punimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Contes del Paradís, 1920
  • En Peret, 1928, illustrated by herself.
  • Margarida, 1929 illustrated by herself.
  • Monsenyor Llangardaix, 1929
  • Narcís, 1930
  • El més petit de tots, 1937 illustrated by herself.
  • La Barcelona dels nostres avis, 1949
  • La meva casa i el meu jardí, 1958
  • Martinet, 1960

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Educational Institutions with the name of Lola Anglada". Arkivuar nga origjinali më 10 tetor 2007. Marrë më 29 mars 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]