Longueuil

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Longueuil (kthjellim).


Longueuil
Ville de Longueuil
—  qytet  —
stema_figuraDrapeau ville ca Longueuil (Québec).svg
Pamje nga Longueuil

Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Provinca Kebek – stema Kebek
Ndarja statistikore Montérégie
Kryebashkiaku Caroline St-Hilaire
Statistika dhe Territori
Koordinatat 45°32′V 73°31′P / 45.53°V 73.51°P / 45.53; -73.51 (Longueuil)Koordinatat: 45°32′V 73°31′P / 45.53°V 73.51°P / 45.53; -73.51 (Longueuil)
Sipërfaqja 115,59 km2
Popullsia 229.330 banorë 2006
Dendësia 1.984 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Stampa:Fr Longueuillois
Zona Kohore UTC-5
Vendndodhja
Longueuil is located in Kanadaja
Longueuil
Longueuil
www.longueuil.ca

Longueuil është një qytetprovincën Kebek, në Kanada. Qyteti ka një sipërfaqe 115.59 km² dhe popullsi 229330 banorë.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8 shkurt 2012. Marrë më 22 tetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Ndarja administrative në Kebek