Loose Change

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Loose Change
Dylan Avery 2012.jpg
Dylan Avery, Regjizori i dokumentarit
Viti 2005
Regjia Dylan Avery
Prodhimi
Skenari
Bazuar në {{{bazuar në}}}
Në rolet kryesore
Muzika DJ Skooly
Kinematografia
Montazhi
Studioja kinematografike
Shpërndarë nga Microcinema International
Data e daljes në kinema 13 prill 2005
Kohëzgjatja 130 minuta (versioni final)
Shteti Flag of the United States.svg SHBA
Gjuha Anglisht
Vlerësimi
Buxheti {{{buxheti}}}
Fitimet {{{fitimet}}}
Paraprihet nga
Pasohet nga

Loose Change është një seri e filmave dokumentarë publikuar midis viteve 2005 dhe 2009 të cilat argumentojnë në favor të teorive në lidhje me sulmet e 11 shtatorit.[1] Filmat janë shkruar dhe drejtuar nga Dylan Avery dhe prodhuar nga Korey Rowe, Jason Bermas dhe Matthew Brown.[2]

Versionet e publikimeve[redakto | përpunoni burim]

Filmi origjinal ne 2005 është redaktuar dhe ri-publikuar si Loose Change: Edition 2 (2006), dhe sërisht për të tretën herë si Edition Recut (2007). Loose Change: Final Cut, konsiderohet "publikimi i tretë dhe të fundit i serisë së dokumentarëve"[3] u publikua në DVD dhe në format web-streaming më 11 nëntor, 2007. Një tjetër version të filmit, Loose Change 9/11: Një grusht shteti amerikan, lëshuar më 22 shtator 2009, është transmetuar nga Daniel Sunjata dhe shpërndarë nga Microcinema International.[4]

Vlerësime[redakto | përpunoni burim]

Dokumentari u bë i njohur në vitin 2006 ku një nga versionet e dokumentarit u shfaq në SHBA dhe stacionet televizive evropiane si dhe në internet ku arriti të ketë mbi 4 milionë shikime mbrënda katër muajve.[5] Suksesi në internet e bëri revistën Vanity Fair të shkruajë se dokumentari mund të konsiderohet si blockbuster i parë i internet-it.[6]

Referenca[redakto | përpunoni burim]

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]