Lora Aborn

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Lora Aborn Busck (1907 - 25 gusht 2005) ishte një kompozitore amerikane.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lora Aborn lindi në New York City dhe filloi të studionte teorinë e pianos, teorisë muzikore dhe kompozimit në Shkollën e Muzikës Effe Ellis Perfield. Ajo vazhdoi të studionte piano dhe këndim në Kaliforni dhe luajti në një grup xhaz. Ajo ndoqi studimet Konservatorin Oberlin ku studjoj kompozim nën Dr. George W. Andrews.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Wlaschin, Ken (2006). Encyclopedia of American opera. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)