Jump to content

Lufta ajrore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një F-4 Phantom II i Forcave Ajrore të Shteteve të Bashkuara duke lëshuar bomba ajrore mbi një poligon bombardimi në Bardenas Reales, Spanjë në 1986.

Lufta ajrore është përdorimi i avionëve ushtarakë dhe makinave të tjera fluturuese në luftë. Lufta ajrore përfshin bombarduesit që sulmojnë instalimet e armikut ose një përqendrim të trupave të armikut ose objektivave strategjikë; avionë luftarakë që luftojnë për kontrollin e hapësirës ajrore; avion sulmues që angazhohet në mbështetje të ngushtë ajrore kundër objektivave tokësorë; aviacioni detar që fluturon kundër caqeve detare dhe tokësore afër; aeroplanë, helikopterë dhe avionë të tjerë për të transportuar forca ajrore si parashutistët; cisterna për furnizimin me karburant për të zgjatur kohën ose rrezen e operimit; dhe avionët e transportit ushtarak për të lëvizur ngarkesat dhe personelin. Historikisht, avionët ushtarakë kanë përfshirë balona më të lehta se ajri që mbanin vëzhgues artilerie; aeroplanë më të lehtë se ajri për bombardimin e qyteteve; lloje të ndryshme të avionëve të zbulimit, vëzhgimit dhe paralajmërimit të hershëm që bartin vëzhgues, kamera dhe pajisje radari; bombardues silurues për të sulmuar anijet e armikut; dhe aeroplanë ushtarakë të shpëtimit ajror-detar për shpëtimin e avionëve të rrëzuar. Lufta moderne ajrore përfshin raketa dhe mjete ajrore pa pilot. Forcat sipërfaqësore ka të ngjarë t'i përgjigjen aktivitetit ajror të armikut me luftë kundërajrore.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]