Jump to content

Lufta kimike

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Piktura ikonë e John Singer Sargent në Luftën e Parë Botërore: Grimosur, duke treguar viktima të verbëra në një fushë beteje pas një sulmi me gaz mustardë

Lufta kimike (CW) përfshin përdorimin e vetive toksike të substancave kimike si armë. Ky lloj lufte është i ndryshëm nga lufta bërthamore, lufta biologjike dhe lufta radiologjike, të cilat së bashku përbëjnë CBRN, akronimin ushtarak për kimike, biologjike, radiologjike dhe bërthamore (luftë ose armë), të cilat konsiderohen të gjitha "armë të shkatërrimit në masë" (WMDs), një term që është në kontrast me armët konvencionale.

Përdorimi i armëve kimike është i ndaluar sipas zakonitligjit ndërkombëtare humanitare.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]