Jump to content

Lufta malore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ushtarët e Ushtrisë së Shteteve të Bashkuara duke u ngjitur në kalimin malor Smugglers Notch në Vermont gjatë trajnimit të Army Mountain Warfare School në 2016.

Lufta malore ose lufta alpine është luftëmale ose në terrene të ngjashme të ashpër. Termi përfshin operacionet ushtarake të prekura nga terreni, rreziqet dhe faktorët e luftimit dhe lëvizjes përmes terrenit të ashpër, si dhe strategjitë dhe taktikat e përdorura nga forcat ushtarake në këto situata dhe mjedise.

Vargmalet malore janë të një rëndësie strategjike pasi ato shpesh veprojnë si një kufi natyror dhe mund të jenë gjithashtu origjina e një burimi uji siç janë Lartësitë e Golanit. Sulmi i një pozicioni të përgatitur të armikut në terren malor në përgjithësi kërkon një raport më të madh të ushtarëve sulmues ndaj ushtarëve mbrojtës sesa një luftë e zhvilluar në tokë të sheshtë. Malet paraqesin rreziqe natyrore si rrufetë, rrëshqitjet e forta të erës, rënia e gurëve, ortekët, grumbullimet e borës, akulli, të ftohtit ekstrem dhe akullnajat me të çarat e tyre; në këto mënyra, ajo mund të jetë e ngjashme me luftën në mot të ftohtë. Terreni përgjithësisht i pabarabartë dhe ritmi i ngadaltë i lëvizjeve të trupave dhe materialeve janë kërcënime shtesë për luftëtarët. Lëvizja, përforcimet dhe evakuimi mjekësor lart e poshtë shpateve të pjerrëta dhe zonave në të cilat as kafshët e grumbulluara nuk mund të arrijnë përfshin një përpjekje të madhe energjie.[1]

  1. ^ "Research report" (PDF). www.rand.org. Marrë më 2020-01-26. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)