Jump to content

Evakuimi mjekësor

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një helikopter AW109 evakuon një pacient nga malet Tatra në Sllovaki.

Evakuimi mjekësor, shpesh i shkurtuar në medevac[1] ose medivac,[2] është lëvizja në kohë dhe efikase dhe kujdesi gjatë rrugës që ofrohet nga personeli mjekësor për të plagosurit që evakuohen nga fusha e betejës, për pacientët e lënduar që evakuohen nga vendi i një aksidenti në objektet e pritjes mjekësore, ose në pacientët në një spital rural që kërkojnë kujdes urgjent në një institucion më të pajisur duke përdorur ambulanca ajrore të pajisura në mënyrë mjekësore, veçanërisht helikopterë.[3]

Shembujt përfshijnë automjetet civile EMS, shërbimet civile të helikopterëve aeromjekësorë dhe ambulancat ajrore ushtarake. Ky term mbulon gjithashtu transferimin e pacientëve nga fusha e betejës në një institucion trajtimi ose nga një strukturë trajtimi në një tjetër nga personeli mjekësor, si p.sh. nga një spital lokal në një qendër traume.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Merriam-Webster (2012). "Medevac". Marrë më 27 janar 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Merriam-Webster (2012). "Medevac". Marrë më 27 janar 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Merriam-Webster (2012). "Medevac". Marrë më 27 janar 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)