Lufta tregtare Japoni–Kore e Jugut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Lufta tregtare Japonisë–Koresë së Jugut nganjëherë i njohur edhe si Lufta ekonomike Japoni-Koreja ë Jugut,[1][2] është një konflikt ekonomik i vazhdueshëm midis ekonomive të treta dhe të njëmbëdhjetë në botë më të mëdha në botë, Japonia dhe Koreja e Jugut.

Konflikti u nxit nga trashëgimia e Luftës së Dytë Botërore, dhe aktvendimi i Gjykatës Supreme të Koresë së Jugut, i cili vendosi në tetor dhe nëntor 2018 që 10 viktima të punës së detyruar ishin në gjendje të kërkonin dëmshpërblim nga shumë kompani japoneze.[3]

Shkaku i konfliktit u citua zyrtarisht nga qeveria japoneze pasi qeveria e Koresë së Jugut dyshohet se nuk respektonte rregullat e sigurisë së kontrollit të eksportit dhe injoronte kërkesën e qeverisë japoneze për të pasur një dialog dypalësh tregtar për tre vjet, por karakterizohej gjithashtu nga një mosmarrëveshje për trashëgimia e Kolonializmi Japoneze i Gadishullit Kore nga viti 1910 deri në 1945, veçanërisht çështja e "punës së detyruar" dhe grave të rehatshme kompensim.[4]

Sfondi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Japonia dhe Koreja e Jugut janë disa nga ekonomitë më të mëdha në botë, duke u renditur 3 dhe 11, respektivisht, për sa i përket PBB-së. Koreja e Jugut, prodhuesi më i madh i çipave të kujtesës në botë, dhe Japonia, furnizuesi më i madh i materialeve thelbësore në prodhimin e çipave, deri më tani kanë shërbyer si djep për produktet teknologjike si smartphone dhe kompjutera personalë.

Koreja e Jugut është shtëpia e Samsung Electronics dhe SK Hynix, kompani që së bashku përbëjnë dy të tretat e prodhimit të kujtesës në botë.[5] Në Japoni, 3 kompani (JSR Corporation, Showa Denko, dhe Shin-Etsu Chemical) si dhe Kanto Denka Kogyo, prodhojnë 90% të botës Polyimide fluoreshente dhe Photoresist, që të dyja përdoren për ekranet LCD dhe OLED, dhe 70% të Hydrogen Fluoride, të përdorura për të bërë memorie flash LSI, DRAM dhe NAND. [6][7] Koreja e Jugut importon 94% të polimidit të fluorit, 92% të fotresistëve, dhe 44% të hidrogjenit fluorit nga vendi që prodhojnë materialet, sipas të dhënave nga Korea International Trade Association.[8] Nga ana tjetër, Japonia kishte varësi të eksportit ndaj Koresë së Jugut të tre materialeve me përkatësisht 22.5%, 11.6% dhe 85.9%.[9]

Të dy vendet vendosën marrëdhënie diplomatike në dhjetor 1965, pas nënshkrimit të traktatit të normalizimit, i cili ndodhi në qershor të po këtij viti, kur Japonia njeh Korenë e Jugut si e vetmja qeverisja legjitime e tërë Gadishullit Kore. Ndërsa marrëdhëniet vazhdojnë të zhvillohen, të dy vendet janë fqinjë të ngushtë dhe një nga aleatët më të fortë të Shteteve të Bashkuara në Azi, për të kundërshtuar ndikimin e Kinë, Rusia dhe Veri Korea.[10] Sidoqoftë, marrëdhëniet e tyre janë përkeqësuar shumë për shkak të shumë mosmarrëveshjeve, të tilla si mosmarrëveshja Liancourt Rocks (e njohur si Dokdo në koreane dhe Takeshim në japoneze) dhe interpretime të ndryshme për trajtimin e Perandorisë Japoneze të njerëzit në Korenë e atëhershme koloniale, si dhe shumë mosmarrëveshje të tjera që përfshijnë të dy vendet.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "'일본 도대체 왜?' 지속되는 한일 경제 전쟁… 그 해법은?". Kyunghyang Shinmun (në koreanisht). 2019-08-09.
  2. ^ "South Korea accuses Japan of waging 'economic war'". CNN. 2019-08-09. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "There's another major trade war that's starting to heat up while everyone is focused on the US and China". Business Insider. 2019-09-14. Marrë më 2019-11-02. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Trade War Between Japan And South Korea". The Organization of World Peace. 2019-07-18. Arkivuar nga origjinali më 27 gusht 2019. Marrë më 2019-11-02. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Pham, Sherisse (26 korrik 2019). "The Japan-South Korea trade spat is getting worse. That's bad news for the tech industry". CNN. Marrë më 2019-11-02. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Japan-South Korea dispute impact on semiconductor supply". CNBC. Marrë më 2019-11-02. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Supply of DRAM, NAND, and displays could-be disrupted by Japan and South Korea dispute". Anandtech. Marrë më 2019-11-02. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "Semiconductor Raw Material Import Critical For South Korean Industry". WCCftech. Marrë më 2019-11-02. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ "Japan strengthening export controls against South Korea, may leave China as sole winner in 5G competition". Grici.or.jp. Marrë më 2019-08-23. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  10. ^ "Japan and South Korea Can't Get Along". Foreign Affairs. 2019-07-31. Marrë më 2019-11-02. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)