Luganville

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Luganville
Qytet
noform
Rruga kryesore e Luganvilles
Vendndodhja
Luganville is located in Vanuatu
Luganville
Luganville

Koordinatat: 15°32′J 167°10′L / 15.533°J 167.167°L / -15.533; 167.167

Administrimi
Shteti Flamuri Vanuatu
Provinca Sanma
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 8.32 km2
Lartësia 8 m (m.n.d.)
Popullsia 16,312 banorë
Dendësia 2,000 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore VUT (UTC+11)

Luganville është qyteti i dytë më i madh në Vanuatu. Popullsia e qytetit është 16,312.

Qyteti quhet poashtu Santo nga njerëzit prej pjesës veriore të ishullit, të cilët e përdorin Luganville si qytet të madh. Banorët e fshatit të ishullit Espiritu Santo e quajnë qytetin Kanal (Frëngjisht: Kanali i Dytë).

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e tanishme e Luganvilles është shumë e ndryshme. Poashtu ka popullsi të vogël të kinezve dhe evropianëve (anglezë dhe francezë). Disa prej lokaleve, edhe pse banojnë në Luganville, vijnë prej vendeve tjera të Santos dhe ishujve të ndryshme të Vanuatus.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Luganville and Honiara establish sister city relations". Vanuatu Daily Post. 21 mars 2013. Arkivuar nga origjinali më 14 korrik 2013. Marrë më 15 korrik 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Port Vila strengthens sister agreement with Luganville". Vanuatu Daily Post. 26 shtator 2012. Marrë më 15 korrik 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)