Port Vila

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Port Vila është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Vanuatu. I ndodhur në bregdetin jug të ishullit të Efate, në Shefa Provinca, popullsia e qytetit të fundit regjistrimi (1999) ishte 29.356, një rritje prej 55 % në rezultatin regjistrimit të mëparshëm (1989). Kjo sugjeron një popullsi prej rreth 40.000 (2007) ose rreth 65 % të popullsisë së krahinës. Port Vila është qendra ekonomike dhe tregtare e Vanuatu.

E pushtuar nga Port Vila ka qenë e banuar nga Melanesian njerëzit për mijëra vjet. Në 1606, evropianët e parë arritën në ishull, të udhëhequr nga Pedro Fernández de Quirós dhe Luis Váez de Torres. Në shekullin e 19, Settlers frëngjisht themeluar komunën e Franceville, e cila shpalli pavarësinë më 1889 dhe u bë i pari vetëqeverisëse komb për të ushtruar votim universal, pa dallim seksi apo raca. Edhe pse popullsia në atë kohë përbëhej prej rreth 500 islanders vendas dhe më pak se 50 bardhëve, vetëm këto të fundit kanë mundur t'i mbajë këtë post. Një nga kryetarët e zgjedhur ishte një qytetar i ShBA nga lindja, RD Polk.

Pas vitit 1887, territori u administruar bashkërisht nga frëngjisht dhe britanike. Kjo u formalizua në 1906 si një anglo-frëngjisht godinë. Gjatë Luftës së Dytë Botërore, Port Vila ishte një dhe australiane ajrore amerikane. Në 1987, një ciklon dëmtuar rëndë të qytetit. Një tjetër i fuqishëm tërmetit në janar 2002 shkaktoi dëme të shumta në kryeqytet dhe në zonat përreth.

Gjuha[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bislama flitet nga të gjithë si-për-ditë në gjuhën ditë. Përveç kësaj, anglisht dhe frëngjisht janë gjithashtu të përhapura. Tjera gjuhë indigjene janë folur edhe në qytet.

Religjioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Krishterimi është feja mbizotëruese në të gjithë Vanuatu, e ndjekur nga më shumë se 90 % të popullsisë. Prerje më e madhe është Kisha presbiterian, ndjekur nga një e treta e popullsisë. katolicizmit romak dhe Kisha e Melanesia janë gjithashtu të përbashkëta, secili rreth 15 %.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Port Vila ka një klimë tropikale, me një sezon të thatë dhe e nxehtë, sezonin e lagësht. Reshjet mesatare rreth 2.360 milimetra (94 in) në vit. Zona ka gjithashtu në jug-lindje erërat e tregtisë.

Arsimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Port Vila është një vend i Universitetit të Paqësorit e Jugut, një institucion arsimor bashkë-në pronësi të dymbëdhjetë vendeve të Paqësorit. Kampusi Vanuatu është ligji shkolla vetëm në universitet, dhe ai gjithashtu mëson gjuhë.