Luigi Allemandi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Luigi Allemandi
1926–27 Divisione Nazionale - Bologna v Juventus (final round) - Schiavio, Rosetta and Allemandi (cropped).jpg
Allemandi me Juventusin në 1926
Të dhënat personale
Emri i plotëLuigi Allemandi
Data e lindjes8 Nëntor 1903
Vendi i lindjesSan Damiano Macra, Itali
Data e vdekjes25 Shtator 1978 (74 vjeç)
Vendi i vdekjesPietra Ligure, Itali
Gjatësia1.83 m (6 ft 0 in)
PozicioniMbrojtës
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1921–25Legnano(-)
1925–27Juventus37(0)
1927–35Ambrosiana193(0)
1935–37Roma50(1)
1937–38Venezia23(1)
1938–39Lazio2(0)
Ekipi kombëtar
1925–1936Italia24(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Luigi Allemandi lindi më 18 nëntor të vitit 1903 dhe vdiq në viti 1978, ishte një futbollist italian i cili luante në mbrojtje. Ai lindi në San Damiano Macra, Provinca Cuneo, debitoi në vitin 1921 me ekipin A.C. Legnano. Më vonë ai gjithashtu luajti dhe për ekipet Juventus F.C., F.C. Internazionale Milano, A.S. Roma, S.S.C. Venezia dhe S.S. Lazio. Ai ishte pjesë e ekipit italin, fitues i Kampionatit Botërorë të Futbollit në vitin 1934.

Vdiq në Pietra Ligure, Province of Savona.