Luigi Allemandi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Luigi Allemandi lindi më 18 nëntor të vitit 1903 dhe vdiq në viti 1978, ishte një futbollist italian i cili luante në mbrojtje. Ai lindi në San Damiano Macra, Provinca Cuneo, debitoi në vitin 1921 me ekipin A.C. Legnano. Më vonë ai gjithashtu luajti dhe për ekipet Juventus F.C., F.C. Internazionale Milano, A.S. Roma, S.S.C. Venezia dhe S.S. Lazio. Ai ishte pjesë e ekipit italin, fitues i Kampionatit Botërorë të Futbollit në vitin 1934.

Vdiq në Pietra Ligure, Province of Savona.