Jump to content

Luis Fonsi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Luis Alfonso López Rodríguez-Cepero, zakonisht më i njohur si Luis Fonsi, (i lindur më 15 prill 1978 në San Juan, Puerto Rico) është një këngëtare Puerto Rico, kompozitor dhe opera sapuni aktor.

Biografi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

I lindur në Porto Riko, Fonsi dhe familja e tij më vonë u transferua në Orlando, Florida, gjatë fëmijërisë së hershme Fonsi-së. Rreth kohës që ai ishte dhjetë vjeç, Fonsi filloi të ëndërrojnë për t'u bërë një anëtar i Menudo, një grup amerikan Latine djalë. Duke mos qenë në gjendje për të ndjekur atë ëndërr, ai e bëri, megjithatë, marrin pjesë në shumë grupe djalë lokale, duke përfshirë një, guys Big, ku ai u takua, dhe befriended, e ardhmja * NSYNC anëtar Joey Fatone.

Në vitin 1995, Fonsi regjistruar në Florida State University për të studiuar muzikë. Ai gjithashtu u bashkua me korin e shkollës dhe këndoi me Orkestrën Simfonike Birmingham.

Në prill 2005, Fonsi kishte një kthim të shkurtër në skenë duke kënduar, kur ish-anëtar Menudo Ray Reyes e ftoi atë dhe një tjetër Rico Puerto, Adamari López, në një koncert që u mbajt në Coliseum Roberto Clemente San Juan-së. Shtyp gjerësisht i mbuluar atë që El Vocero titulluar si moment Fonsi-së si një Menudo, kur ai doli në skenë dhe u bashkua me anëtarët e El Reencuentro për të kënduar disa nga hitet e tyre të vjetër.

Në vend të zgjedhjes për të mbajtur një model të përpiqen të gjejnë yjet në Shtetet e Bashkuara me një grupi djalë, Fonsi zgjodhi për të përgatitur më mirë veten e tij për një karrierë të ardhmen, të qëndrueshme brenda biznesit tregojnë. Ai shkoi në Florida State University për të studiuar teknikat e vokale. Ndërkohë, ai filloi të regjistruar kaseta demo në Miami. Ndërsa ai ishte në FSU, ai ka kënduar të përgjuara nga një president muzikë universitet departamenti, i cili i ofroi atij një kontratë me një kompani regjistrimi i madh.

Në vitin 1998, Fonsi regjistruar CD e tij të parë, Comenzaré (unë do të nisë). Comenzaré u bë një hit i menjëhershëm në Porto Riko dhe në të gjithë Amerikën Latine, me Fonsi pushtues tregjeve të tilla si Kolumbia, Republika Domenikane, El Salvador, Meksikë, dhe Venezuela. E tij të 2000 follow-up, Eterno, ishte po aq i suksesshëm. Rreth kësaj kohe, Fonsi gjithashtu regjistroi një duet me Christina Aguilera për albumin e saj të 2000-spanjisht Language, Mi Reflejo. Deri atëherë, famë Fonsi kishte arritur në Evropë, si ai u bë i famshëm në Spanjë si.

Gjatë vitit 2001, një të ri-përzierje e Comenzaré dhe Eterno ishte nisur, ndërsa Fonsi ka punuar në albumin e tij të ardhshëm, Amor Secreto 2002's. Në të njëjtën kohë, disa media filloi të komentojë rreth një romancë të dyshuar, kurorëshkelës në mes tij dhe një këngëtar shumë i njohur i martuar Puerto Rico, i cili kishte ndodhur vetëm për të ndarë nga burri i saj dhe bleu një shtëpi afër për Orlando pronë Fonsi-së. Skandali nuk ka kaluar shumë kohë, megjithatë, dhe Fonsi shpejt nxorri një album në anglisht, Fight Ndjenja, lëshuar edhe në 2002.

Fight Ndjenja nuk shesin edhe në Shtetet e Bashkuara. Kjo është pritur, megjithatë, se Fonsi do dikur në të ardhmen të bëjë një përpjekje të dytë në një mbikalesë: sepse ai ka jetuar pjesën më të jetës së tij në Orlando, ai është i rrjedhshëm në anglisht si dhe në spanjisht.

CD e tij të pestë, Abrazar La Vida, shitet shumë mirë, e cila u hap tregje të reja në Evropë. "Quien Dijo te eso?" arritur pozita të larta në Listat e muzikës. CD e tij të gjashtë, Paso Paso një, nisi atë në tregjet ndërkombëtare. "Nada es Para Siempre" arriti # 1 në tabelë muzikë, dhe ishte i nominuar për Grammy Awards Latine. Fonsi ishte një prej disa artistëve të përzgjedhur për të kryer në "KQ Live Koncert" më 27 shtator 2008, organizuar nga KQ 105 FM, ngjarja përfshiu disa artistë të njohur nga Porto Riko dhe në vende tjera të Amerikës Latine.

Luis Fonsi plasaritur Billboard Hot 100 për herë të parë në shtator 2008 me këngën e tij "Nuk ka doy Me POR Vencido", debitues në numrin 98 dhe kulmin në numrin 92. Është arritur # 1 në Billboard Hot Tracks Latine, hit i tij më i madh deri më sot. Më 10 tetor, 2008, Fonsi paraqiti një koncert privat për 700 fitues i një konkursi promovuese të paraqitur nga Pepsi.

Në vitin 2004, Fonsi bëri debutimin e tij duke vepruar në një telenovelë meksikane me emrin Corazones Al limite në të cilën ai luajti Roy. Ai gjithashtu kishte një pamje të veçantë në 2001 në Taina seri televizive Nickelodeon. Ai ka deklaruar se ai do të donte për të vazhduar me karrierën e tij si aktor, edhe pse ai ka mohuar se ai do të punojë një ditë me gruan Adamari Lopez në një opere sapuni.

Nga 2003, Fonsi filloi të bëhet romantike të interesuar në aktore Adamari López, i cili, si një artist Univision dhe shokët Puerto Rico, vazhdimisht e gjeti veten pranë Fonsi. Në të njëjtin vit, Fonsi lëshuar këngën "Abrazar la Vida" ("Holding në të Life"), jashtë album eponymous. Këngë më vonë do të bëhet një nga të preferuarat e Lopez.

Në vitin 2004, thashethemet u raportuan nga revistat, tregon lajmet e televizionit, dhe gazetat që ai dhe Lopez, janë zotuar të martohet me njëri-tjetrin. Gjatë vitit 2005, Fonsi ishte në mes të një turne ndërkombëtar që do të kishte pasur atë larg nga shtëpia për shumë muaj, turne është anuluar papritmas kur Lopez u diagnostikua me kancer. Fonsi premtuar e saj për të qëndruar nga ana e saj, dhe ka udhëtuar me shpinë të saj dhe me radhë në mes Meksikës, Miami, dhe Porto Riko për trajtim të ndryshme dhe udhëtime të lidhura me punën. Ajo ka qenë në faljen që nga viti 2006.

3 qershor 2006, Fonsi dhe Adamari López u martuan në një ceremoni fetare në Guaynabo, Porto Riko ndjekur nga shumë të famshëm, duke përfshirë Joey Fatone, Charytin, Ednita Nazario, dhe Carlos Ponce, si dhe vëllai i tij - që aspirojnë Jean gjuhën spanjolle këngëtar Rodriguez, i cili shkon thjesht nga Jean si emri i tij profesional.