Jump to content

Luke Evans

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Luke Evans
U lind në15 prill 1979
KombësiaBritanez
ProfesioniAktor
Vite aktiviteti2000–
Gjatësia183 cm (6 ft 0 in)

Luke George Evans lindi më 15 prill 1979 në Pontypool, Uells, Mbretëri e Bashkuar. Është një aktor britanez.[1] Karrierën e filloi në teatër, ku aktroi në shumë produksione në teatrin West End, si Rent, Miss Saigon dhe Piaf. Roli i tij i parë i rëndësishëm në Hollywood ishte në filmin Clash of the Titans (2010). Është i njohur edhe për rolet e tij në filmat: Immortals (2011), The Three Musketeers (2011), The Raven (2012), Fast & Furious 6 (2013), The Hobbit,[2] Beauty and the Beast (2017),[3] Professor Marston and the Wonder Women (2017), etj.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]