Lulegjaku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Paeonia peregrina petal bumbelbee, Botanic Garden Cologne.JPG

Paeonia peregrina e njohur edhe si Lulegjaku dhe Bozhuri i Kosovës është një specie e bimëve me lule në familjen e bozhureve ose lulëkuqeve Paeoniaceae, bimë autoktone në Kosovë,[1] Ballkan, Evropën Juglindore dhe Turqi.[2] [3] [4]Paeonia peregrina është një bimë shumëvjeçare barishtore, me gjethe 9-lobesh, të ndara thellësisht. Lule të vetme, me shkëlqim të kuq, 10–13 centimetra (4–5 in) në diametër, me thekë të verdhë të spikatur, mbijnë në pranverë (maj në hemisferën veriore). [5]

Kultivari 'Otto Froebel' ka fituar Çmimin e Shoqërisë Mbretërore Hortikulturore të Kopshteve. [6] [7]

Lulja e gjakut (Paeonia peregrina) ose Bozhuri i Kosovës paraqet njërin nga simbolet e Kosovës. [2]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Lule Bozhuri i Kosovës po i shton bukurinë kësaj qyteze". syri.net. 19 maj 2020. Marrë më 27 maj 2020.
  2. ^ a b Gashi, D. (13 maj 2020). "Lulegjaku, një simbol i Kosovës". BB Green Kosova. Marrë më 27 maj 2020.
  3. ^ "Lule Bozhuri". 30 janar 2014. Marrë më 27 maj 2020.
  4. ^ "Bozhuri i Kosovës dhe Shqipërisë – Fuqia e Petaleve Kundër Stresit dhe Mërzisë". 20 mars 2020. Marrë më 27 maj 2020.
  5. ^ RHS A-Z encyclopedia of garden plants (në anglisht). United Kingdom: Dorling Kindersley. 2008. f. 1136. ISBN 1405332964.
  6. ^ "RHS Plant Selector - Paeonia peregrina 'Otto Froebel'" (në anglisht). Marrë më 28 qershor 2013.
  7. ^ "AGM Plants - Ornamental" (PDF) (në anglisht). Royal Horticultural Society. korrik 2017. f. 71. Marrë më 17 prill 2018.