Lumi Hadri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Lumi Hadri (Lumi Hadri-Devine) është aktiviste shqiptare në SHBA.

Biografia[redakto | përpunoni burim]

Lumi Hadri-Devine është vajza e një prej intelektualëve dhe disidentëve të Kosovës: akademiku i ndjerë Ali Hadri. Ai i kushtoi jetën e tij lirisë së popullit të tij dhe tani ai njihet gjerësisht si një ikonë në historinë e Kosovës. Nëna e saj, Nazmije Qata-Hadri, ishte një mësuese pioniere shqiptare në Kosovë. Hadri-Devine u ushqye për akademinë nga prindërit e saj dhe nga vëllai i saj i vdekur, Dr. Flamur Hadri.[1]

Referenca[redakto | përpunoni burim]