Jump to content

Lumi Pärnu

Coordinates: 58°23′N 24°29′E / 58.383°N 24.483°E / 58.383; 24.483
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Lumi Pärnu është një ndër lumenjtë më të gjatë të Estonisë dhe lumi më i madh në Estoninë jugperëndimore. Buron në Estoninë qendrore dhe kalon në qytetin Pärnu, ku dhe derdhet në Gjirin e Pärnut. Gjatësia e tij është 144 km, dhe ka një pellg ujëmbledhës prej 6920 km² dhe ka prurje prej 64.4 m³/s[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Pärnu River Basin Management Plan" (PDF). AS Maves http://www.maves.ee. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 27 dhjetor 2012. Marrë më 2009-11-09. {{cite web}}: Lidhje e jashtme në |publisher= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

58°23′N 24°29′E / 58.383°N 24.483°E / 58.383; 24.483