Lumi Uele

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vendodhja e provinces ku ndodhet lumi Uele ne Repobliken Demokratike te Kongos

Uele, i njohur gjithashtu si Uélé, Ouélé, ose lumi Welle, [1] është një lumë në Republikën Demokratike të Kongos .

Kursi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Uele buron në Dungu, në bashkimin e lumenjve Dungu dhe Kibali, të cilët të dy burojnë në malet pranë liqenit Albert . Të kombinuar këta lumenj rrjedhin në perëndim për rreth 1210 kilometra, derisa Uele të bashkohet me lumin Mbomou në Yakoma . Degët kryesore të lumit Uele janë lumi Bomokandi (ana e majtë) dhe lumi Uere (ana e djathtë).

Bashkimi Uele-Mbomou në Yakoma shënon origjinën e lumit Ubangi, i cili nga ana e tij derdhet në lumin Kongo. Uele është dega më e gjatë e Ubangi. Gjatësia e kombinuar Ubangi–Uele është rreth 2270 kilometra. [2]

Galeri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Ubangi River". Encyclopædia Britannica. 2010. Marrë më 8 gusht 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Bossche, J.P. vanden; G. M. Bernacsek (1990). Source Book for the Inland Fishery Resources of Africa, Volume 1. Food and Agriculture Organization of the United Nations. fq. 338. ISBN 978-92-5-102983-1. Marrë më 8 gusht 2010. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)