Lumi i Brodit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Lumi i Brodit është një lumë i vogël i cili gjendet në fshatin Brod (Komuna e Sharrit) dhe paraqet një degë të Lumit të Plavës. Në lumin e Brodit, që nga viti 1956 është ndërtuar hidrocentrali “Dikanca”. Ky hidrocentral edhe pse ka funksionuar me kapacitet të vogël, megjithatë kishte një rol të veçantë për faktin se kishte ndikuar në elektrifikimin e territorit të Komunës së Sharrit (Dragashit) qysh nga viti 1965.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]