Lumi i Remnikut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Lumi i Remnikut është një lumë i cili buron në rrëzë të malit Gërgavicë, kurse gjatë rrjedhjes së tij mbledh edhe disa burime të tjera të komunës së Rahovecit. Rimniku ka rëndësi të madhe ekonomike për rajonin nëpër të cilin rrjedh. Lumi Rimnik gjatë rrjedhjes së vetë bashkohet me rrjedhën Duhle dhe në fshatin Fortesë bashkohet me lumin e Sopniqit duke formuar kështu lumin Bellaja.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]