Lupo Alberto (seri të animuar)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Lupo Alberto
Zhanri Humori
Krijuar nga Silver
Dubluar nga Francesco Salvi
Lella Costa
Tony Fuochi
Paolo Torrisi (Sezoni 1)
Mino Caprio
Beatrice Margiotti
Saverio Moriones
Paolo Torrisi (Sezoni 2)
Kompozitor(ët) Stephan Meer (Sezoni 1)
Pino Massara (Sezoni 2)
Shteti Italia Italia
Gjuhë(t) italisht
Sezone 2
Episode 104 (lista e episodeve)
Prodhimi
Producent(ët) ekzekutiv Pietro Campedelli, Didier Brunner (Sezoni 1)
Marco Marcolini (Sezoni 2)
Kohëzgjatja 7 minuta
Studio(t) Rai Fiction, The Animation Band, France 2, Europool, Les Armateurs (Sezoni 1)
Rai Fiction, The Animation Band, Mondo TV (Sezoni 2)
Transmetimi
Programi origjinal Rai 1, Rai 2, Rai 3, Rai Gulp
Formata e figurës 4:3
Transmetimi i parë 19972002
Lidhje të jashtme
Faqja zyrtare
Faqja në IMDb

Lupo Alberto (sqt. Ujku Alberto) është një seri animuar e prodhuar në 1997 dhe 1998 nga The Animation Band në bashkëprodhim me Rai, i frymëzuar nga i njëjti karakter dhe i njëjti seri e librave komik të krijuar nga Silver; dy seri janë prodhuar për një total prej 104 episodesh, secila prej të cilave zgjati shtatë minuta. Seria e dytë është në vitin 2002.

Seriali i parë është prodhuar nga Rai Fiction, The Animation Band, France 2, Europool dhe Les Armateurs, dhe e dyta nga Rai Fiction dhe The Animation Band, por këtë herë e shpërndarë nga Mondo TV.

Shenja e hapjes së serisë së dytë këndohet nga Gianna Nannini është shkruar me Vic Vergeat[1].

Shqipëri vetëm sezoni i parë u transmetua ndërsa i dyti ishte i pabotuar.

Titujt e episodeve janë në italisht.

Personazhet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Lupo Alberto (sqt. Ujku Alberto): Protagonisti i serialit është një magjistar i kaltër, i mençur dhe i mençur, si dhe një dashnor me Marta, dhe armiku i bishtave Bobtail Moisiu (it. Mosè), në kundërshtim me Moisiun për idetë e tij autoritare, nuk përkrah idetë e tjera të fermës. Miku i tij më i mirë është Enrico La Talpa, por shumicën e kohës ai përfundon në telashe. Alberto është gjithashtu një ujk i bukur dhe bujar i gatshëm për të ndihmuar Marta dhe personazhet e tjerë në Fermë McKenzie.
 • Moisiu (it. Mosè): Ajo është pronare e fermës dhe prandaj është kreu i komunitetit të vogël. Armiku i kujtdo që e kundërshton atë, idetë e tij për rendin dhe racionalitetin janë sinteza e sjelljes së tij autoritare, por lejon të vazhdojë fermën. Nuk është një McKenzie i lindjes, por i adoptimit.
 • Marta: Ajo është një nga pula e fermave dhe vajza e një ish fermeri. Ashtu si të gjithë banorët e fermave, ata marrin pjesë në mbledhjet e menaxhimit të pronës, të cilat i përkasin të gjithë faktorëve. Martha nuk është një fermer McKenzie, kështu që ai nuk ka një pagë dhe punon më vete.
 • Enrico La Talpa: Ai është një krimb dhe boshllëk mashkullor dhe miku më i mirë i Alberto. Ai është i martuar me Cesira dhe nuk ka tokë në fermë, por nëntoka, shpesh me Alberto përfundon në situata komike dhe të çuditshme.
 • Alcide: Është pjesë e grupit të vogël të studiuesve të fermës që po përpiqen të nxisin edhe fshatarët e tjerë kundër Moisiut, në mënyrë që të jenë në gjendje të drejtojnë komunitetin e vogël në një mënyrë të demokratizuar. Sidoqoftë, ai është shumë i ndrojtur dhe krejtësisht i painteresuar në jetën e fushatës dhe kurrë nuk ka marrë poste të veçanta. Ai është ende i pranishëm në asamble dhe këshillon Moisiun gjatë punës së tij. Ai merret me plehra dhe depozita dhe merr një rrogë të vogël.
 • Glicerina: Më vjen keq për fshatin, ai i nënshtrohet asaj që thotë Moisiu, pa pretenduar.
 • Alfredo: Është pjesë e fshatarëve që marrin pagë. Ai merret me fushën dhe kopshtin. Ajo nuk merr pjesë në kuvendet e fermave dhe prandaj nuk është veçanërisht e rëndësishme për vendimet.
 • Lodovico: Fermeri si Alfredo, në shtëpinë e tij strehon grumbullimet e fermave dhe ndihmon Moisiun. Ai merr pagën e tij.
 • Arturo: Ajo kujdeset për alarmin në mëngjes dhe merr një pagesë. Ashtu si Lodovico, ai shpesh ndihmon Moisiu.
 • Krug: Ai është një karakter unik: puna e rëndë, ai merr një rrogë dhe nuk merr pjesë në takime, në serinë që shihet si një muskul i tërë dhe as truri, i gatshëm për të mërmitur këdo që i lëndon.
 • Alice: Ashtu si Marta, ajo nuk merr pjesë në punë në fusha, por administron fermën së bashku me të tjerët.
 • Cesira La Talpa: Kjo është një grindje që është gruaja e Enrit, është pothuajse identike me burrin e saj, përveç për hips e saj pak femërore, rëna të gjata dhe një shami rozë të lidhur rreth kokës së saj.

Ai është shumë i qetë dhe i sjellshëm dhe gjithmonë përpiqet të jetë i durueshëm me Enricën.

Ai nuk u frustrua me anëtarët e tjerë të fermës.

Doppler shqiptar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Stress da Lupo- Film.it