Lusën

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Lusën
Fshat
Shteti: Shqipëria
Qarku: Qarku i Kukësit
Rrethi: Rrethi i Kukësit
Komuna: Njësia administrative Ujmisht
Targat e automjeteve: KU
Përdorimi i stampës

Lusën është një fshatNjësinë administrative Ujmishtrrethin e KukësitShqipërisë.[1]

Histori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lusna bën pjesë në krahinën e Lumës dhe është në skajin e saj më lindor. Zanafilla e Lusnes është nga dy fise te ardhura nga Lura e Dibrës te cilët pasi blenë tokat që kanë edhe sot u vendosen ne Lusen. Fiset janë Gjeta Kola (Kolgjini) dhe Pepa (Peposhi) me pas nga shtimi i tyre linden edhe fise tjera qe jetojnë sot në Lusen. Nga fisi Kolgjini linden edhe fisi Lleshi, Lika dhe Biba. Me pas ne Lusen erdhen edhe fisi me pas akoma edhe fisi Dokuzi, Cara, Lashi dhe Çejku.


Njerëz te shquar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "FLETORJA ZYRTARE E REPUBLIKËS SË SHQIPËRISË" (PDF). www.qbz.gov.al. 1 shtator 2014. Marrë më 20 dhjetor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)