Jump to content

Lyss

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lyss
Sipërfaqja
 • Gjithsej11,76 km2 (454 sq mi)
Popullsia
 • Gjithsej13'918

Lyss është një komunëkantonin BernZvicrës, në distriktin administrativ të Jurës Berneze.


Lyss është përmendur së pari në 1009 si Lissa. [4]

Gjurmët më të vjetra të njerëzve në Lyss përfshijnë neolitike, Bronze Age dhe Hallstatt artikuj kulturë të shpërndara nëpër komuna. Një nga pikat më të ruajtura në një statujë bronzi BC etrusk shekullit të 6-. tulla romake janë gjetur në Kirchhübeli ketë qenë Së bashku me varret e hershme mesjetare dhe mesjetare dhe mbetjet e një kishe Karolingiane. Një numër i takim serioz nga shekulli i 7-të u zbuluan në Sonnhalde-Kreuzhöhe.

Të ministerialis (kalorës jo të lirë në shërbim të një sundimtar feudal) familjen e Lyss është përmendur së pari në 1185-87 nën Pikat e Neuchâtel-Aarberg. Në 1367, Lyss, së bashku me pjesën tjetër të vendit rreth Aarberg, u transferua në Pikat e Nojshatelit-Nidau. Rreth dhjetë vjet më vonë, rreth 1377 të 1379 ai u transferua përsëri në qytetin e Bernës dhe u bë pjesë e bailiwick Bernese e Aarberg. Ndërsa Bern pronësi fshatin Lyss, një numër i fisnikëve dhe manastireve pronës, ferma apo të drejtave në fshat dhe përreth.


Deri Reformimit, Lyss kishte dy kisha famullisë. Kisha e Shën Gjon Evangelist është ndërtuar në shekullin e 7 ose 8. Rreth 1246 ajo u zëvendësua me një kishë të re, e cila u rinovua pjesërisht në shekullin e 15-të. Ajo u bë qendra e një Dekanati i rëndësishëm në gjysmën e dytë të shekullit të 14-të. Pas Reformimit ajo ishte e vetmja kishë në Lyss Deri kisha aktuale Reformuar është ndërtuar në vitin 1934-35. Tjetra Kisha Kisha e Shën Mërisë u ndërtua në Kirchhübeli Cila mbi themelet e një kishe Karolingiane. Në shekullin e 15 kisha filloi të bjerë në gjendje të keqe, dhe gjatë Reformimit ajo u braktis dhe u shkatërrua në 1533. [4]

Për shekuj me radhë, meandering Aare përmbytur lumenj dhe Lyssbach përsëritur Lyss. Gjatë shekujve të digave dhe levees Janë Disa ndërtuar për të mbrojtur fshatin. Duke filluar në shekullin e 17 një numër të mullinj me ujë powered, një mulli të naftës, duke përfshirë, sharrave, mullinj Fulling dhe fabrika ngjyrosje, ishin ndërtuar përgjatë lumit. Korrigjimi i parë Jura ujit (1868-1891) shmangen lumit Aare në Liqenin Biel. Kjo, së bashku me korrigjimi Lyssbach (1911-1916) u hap tokë të gjerë fermë përgjatë lumit të vjetër. [4]

Popullsia e Lyss ishte gjithmonë më i madh se në qendër afër politike dhe administrative të Aarberg. Megjithatë, për shkak të vend qendror Aarberg dhe rrugëve të përshtatshme Lyss Mbetur një të qetë, qytet i izoluar. Ardhja e hekurudhës nga Bern në Biel në 1864 dhe korrigjimi uji Jura gjerë çuar në rritjen e popullsisë. Në vitin 1876, një tjetër linjë hekurudhore nga Solothurn të Lozanës është ndërtuar nëpërmjet Lyss. Kjo e bëri qytetin një qendër hekurudhor. E ndërtuar në 1983-86 autostrada Bern-Biel / Bienne dhe Lyss kaluar nëpër brought` Rritja e trafikut. [4]

Në 1866 Käserei- und Kreditgesellschaft Lyss (qumështit dhe Shoqëria Credit e Lyss) është themeluar si një bankë për të ndihmuar fermerët. Nga 1880 Ajo ishte rritur në një kursimeve dhe kredive bankare të cilat ndihmuan të financuar zgjerimin e Lyss. Me lidhjet e reja hekurudhore, fabrikat filluan të vendosen në qytet. Nga viti 1900 ka qenë fabrika watches, produktet çimento, biskota, Kristal shikojnë, pajisje, tulla, leckë dhe çeliku prodhimit. Makineri të rënda në fabrika u zhvendos nga 1940. qytetit u zgjerua në vitin 1956 dhe përsëri në vitin 1979 Bizneset dhe banorët si Moved në Lyss. Në vitin 2005 ka pasur 6,035 punë në një qytet prej 10.000 njerëzve Acerca. [4]

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]