Mónika Lamperth

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Mónika Lamperth (lindur në 5 shtator 1957 në Bácsbokod) është një politikane hungareze dhe juriste, e cila shërbeu në postin e Minsitres së Brendshme midis viteve 2002 dhe 2006, pas këtij mandati ajo u emërua pranë Ministrisë së Qeverisë Lokale deri në vitin 2007, teksa Ferenc Gyurcsány e emëroi Ministre për Punën dhe Çështjet Sociale.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo është e martuar me Dr. András Jegesy. Ata kanë së bashku një vajzë me emrin Vera si dhe djalin me emër András.[1]

References[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]