Mölnlycke

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko


Mölnlycke
Emblema Vendndodhja
[[Figura:|280px|Qendra e qytetit]]
Statistika
Popullsia
-dendësia
14.439 banorë
18.1 banorë/km²
Sipërfaqja km²
Administrata
Shteti Suedia
Qarku Västra Götalands
Adresa e kuvendit  ?
Kodi postal 4520
Prefiksi telefonik +46 (31)
Faqe zyrtare
Politika
Kryetar
Partia udhëheqëse


Mölnlycke është një lokalitet dhe zonën qendrore të Härryda Komunës, Qarkut Västra Götaland.

Mölnlycke është rreth një milion në juglindje të Göteborgut qendrore. Një pjesë e madhe e banorëve të udhëtojnë në Göteborg. Shumica e ndërtesave përbëhet nga vila, townhouses dhe të shkëputur. Përkundër zgjidhjes së dendur Mölnlycke ka shumë fusha e gjelbër, duke përfshirë Rådasjöns natyrës Rezervat dhe Finn Liqeni Zbavitje Area. Përmes qendrës shkon Mölndal, rrugës nga Landvetter Detit (Groen) për Rådasjön.


Shiko edhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]