Mölnlycke

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Mölnlycke
Qytet
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Suedia
Qarku Västra Götalands
Sipërfaqja dhe popullsia
Popullsia 14.439 banorë
Dendësia 18.1 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 4520
Prefiksi +46 (31)

Mölnlycke është një lokalitet dhe zonën qendrore të Härryda Komunës, Qarkut Västra Götaland.

Mölnlycke është rreth një milion në juglindje të Göteborgut qendrore. Një pjesë e madhe e banorëve të udhëtojnë në Göteborg. Shumica e ndërtesave përbëhet nga vila, townhouses dhe të shkëputur. Përkundër zgjidhjes së dendur Mölnlycke ka shumë fusha e gjelbër, duke përfshirë Rådasjöns natyrës Rezervat dhe Finn Liqeni Zbavitje Area. Përmes qendrës shkon Mölndal, rrugës nga Landvetter Detit (Groen) për Rådasjön.

Shiko edhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]