M1 Abrams

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Topi 105mm në një Tank M1 Abrams

M1 Abrams është një tank kryesor luftarak amerikan i gjeneratës së tretë i projektuar nga Chrysler Defense (tani General Dynamics Land Systems) dhe i emëruar për gjeneralin Creighton Abrams. I konceptuar për një luftë moderne të blinduar tokësore dhe tani një nga tanket më të rënda në shërbim me pothuajse 62 tonë, ai prezantoi disa teknologji moderne në forcat e blinduara amerikane, duke përfshirë një motor turbinash me shumë karburant, armaturë të sofistikuar të përbërë blindim me kompozit Chobham, një sistem kompjuterik i kontrollit të zjarrit, ruajtje e veçantë e municioneve në një ndarje të zgjeruar dhe mbrojtje NBC për sigurinë e ekuipazhit. Modelet fillestare të M1 ishin të armatosur me një armë Royal Ordnance L7 105mm të prodhuar nga licencimi, ndërsa variantet e mëvonshme shfaqin një Rheinmetall të licencuar 120mm L/44.

M1 Abrams u zhvillua nga dështimi i projektit MBT-70 për të zëvendësuar rezervuarin e vjetëruar M60. Ekzistojnë tre versione kryesore operacionale të Abrams M1, M1A1 dhe M1A2, me çdo përsëritje të re duke parë përmirësime në armatim, mbrojtje dhe elektronikë. Përmirësime të gjera janë zbatuar në versionin 3 të Paketës së Përmirësimit të Sistemit M1A2 më të fundit të përcaktuar më parë ose SEPv3 dhe M1A2 SEPv4, përkatësisht versione të tilla si armaturë e përmirësuar e përbërë, optikë më të mirë, sisteme dixhitale dhe municione. Abrams do të zëvendësohej nga Future Combat Systems XM1202, por për shkak të anulimit të tij, ushtria amerikane ka zgjedhur të vazhdojë mirëmbajtjen dhe funksionimin e serisë M1 për të ardhmen e parashikueshme duke e përmirësuar në optikë, armaturë dhe fuqi zjarri.

M1 Abrams hyri në shërbim në vitin 1980 dhe aktualisht shërben si tanku kryesor i betejës i Ushtrisë së Shteteve të Bashkuara dhe më parë të Korpusit të Marinës. Versioni i eksportit përdoret nga ushtritë e Egjiptit, Kuvajtit, Arabisë Saudite, Australisë dhe Irakut. Abrams u përdor për herë të parë në luftime në Luftën e Gjirit Persik dhe ka parë luftime si në Luftën në Afganistan ashtu edhe në Luftën e Irakut nën shërbimin e SHBA-së, ndërsa tanket irakiane Abrams kanë parë veprim në luftën kundër Shtetit Islamik dhe janë përdorur nga Arabia Saudite gjatë Luftes Civile te Jemenit.[1]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "M1 Abrams", Wikipedia (në anglisht), 2022-12-23, marrë më 2022-12-25