Jump to content

MP7

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Heckler & Koch MP7
Një MP7A1 me silenciator, karikator të zgjatur dhe me teleskop.
Type
 • Armë mbrojtëse personale
 • Armë Automatike
 • Pistoletë automatike
 • Place of originFlamuriGjermania
  Service history
  In service2001–tani
  Used byMë shumë se 10 Shtete
  në Shqipëri e përdor RENEA
  WarsLufta e Afganistanit
  Production history
  DesignerHeckler & Koch
  Designed2009
  ManufacturerHeckler & Koch
  Produced2001–tani
  VariantsPDW, MP7, MP7A1, MP7SF etj.
  Specifications
  Mass
  • 1.2kg me karikator 20-fishekësh bosh (PDW)
  • 1.9kg pa karikator (MP7A1
  Length638mm qytë e zgjatur / 415mm qytë e tërhequr
  Barrel length180mm
  Width51mm
  Height169.5mm

  CartridgeHK 4.6×30mm
  ActionMe gaz
  Rate of fire950 goditje/min
  Muzzle velocity735m/s
  Effective firing range200 m
  Feed systemKarikator me 20, 30 ose 40 fishekë.
  SightsNdriçim me Tridium, shikim natën, e rregullueshme pistoletë ose automatik

  Heckler & Koch MP7 (gjermanisht: Maschinenpistole 7) është një armë mbrojtëse personale e vendosur për fishekun HK 4.6×30mm, i projektuar nga prodhuesi gjerman i mbrojtjes Heckler & Koch.

  Ajo u projektua (së bashku me fishekun e ri) për të përmbushur kërkesat e NATO-s të botuara në 1989, e cila kërkonte një armë të tipit SMG me një kapacitet më të madh për të mposhtur armaturën e trupit Kevlar (kundrejt mitralozave para-ekzistuese që përdorin fishekë konvencionalë pistolete si p.sh. .45 ACP dhe 9×19mm Parabellum).

  MP7 hyri në prodhim në vitin 2001 dhe është një rival i drejtpërdrejtë i FN P90, i zhvilluar gjithashtu në përgjigje të kërkesës së NATO-s nga kompania belge FN Herstal. Arma është rishikuar që nga prezantimi i saj dhe variantet më të fundit të prodhimit janë MP7A1 dhe MP7A2.

  Përhapja e armaturës së butë të trupit të lirë, por efektive, ka filluar t'i bëjë të paefektshme armët që gjuajnë municione pistolete (të tilla si automatiku i mëparshëm MP5 i Heckler & Koch dhe pistoleta USP). Në përgjigje të këtij trendi, Heckler & Koch projektuan MP7 (së bashku me pistoletën e anuluar UCP, e cila përdor të njëjtin municion) për të depërtuar në forca të blinduara të buta të trupit, ndërsa ishte mjaft e vogël për t'u përdorur në vend të një pistolete ose një automatik.

  Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]