Jump to content

Mabel Strickland

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Mabel Edeline Strickland, OBE (8 Janar 1899 - 29 Nëntor 1988), ishte gazetare Anglo - Malteze, pronare e gazetës dhe politikane.

Familja dhe jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Strickland ishte vajza e Sir Gerald Strickland, më vonë Kryeministre e 4-të e Maltës. [1] Nëna e saj ishte vajza e madhe e Reginald Sackville, Earl De La Warr i 7-të i Knole, Kent. [2] Mabel nuk u martua kurrë, duke ia lënë pjesën më të madhe të pasurisë trashëgimtarit të saj të vetëm Robert Hornyold-Strickland.

Rezidencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mabel Strickland jetoi pjesën më të madhe të jetës së saj në Vila Parisio në Lija, Maltë. Para kësaj ajo jetonte në shtëpinë e saj familjare në Villa Bologna, në Atard, Maltë - shtëpia e babait të saj Lord Strickland.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Strickland themeloi një grup gazetash në Maltë me babanë e saj dhe njerkën e saj, Lady Strickland. Në 1935 ajo u bë redaktore e The Times of Malta dhe "Il Berqa" para se të merrte detyrën e Drejtores Menaxhues të Grupit për vdekjen e babait të saj në 1940. Ajo formoi dhe drejtoi Partinë Kushtetuese Progresive gjatë viteve 1950 dhe ishte një nga udhëheqëset politikë kryesore të viteve 1950, duke marrë pjesë në bisedimet e integrimit në 1956-57 si dhe duke kundërshtuar pavarësinë në 1964. Ajo u zgjodh në Parlamentin Maltez në 1962. Stickland gjithmonë luftonte me pasion për një shtyp të lirë dhe të pavarur dhe për të mbajtur lidhjet e Maltës me Britaninë dhe Komonuelthin. Me pensionin e saj ajo themeloi Fondacionin Strickland në emër të familjes së saj.

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mabel Strickland vdiq më 29 nëntor 1988 dhe është varrosur në kriptën e familjes Strickland në Katedralen e Shën Palit, Mdina . 

Pasi nuk ishte martuar ose kishte pasur fëmijë, trashëgimtari i vetëm i Mabel Strickland ishte nipi i saj i madh Robert Hornyold-Strickland. [3] Sidoqoftë pas vdekjes së Strickland pasi Robert Hornyold-Strickland ishte jashtë Maltës, Mabel, si një zonjë e vjetër, u bind që të ndryshonte testamentin e saj nga avokati që do të bëhej një nga dy Ekzekutorët e saj. Pavarësisht nga vullneti i rishikuar, nipi i saj i madh gjithmonë mbeti trashëgimtari i saj i vetëm. Por si rezultat i vullnetit të rishikuar dhe shumë të paqartë, pasuria e saj është bërë objekt i një konflikti ligjor midis Hornyold-Strickland dhe Fondacionit Strickland. [4] Mabel Strickland ngriti këtë fondacion "për veten dhe trashëgimtarët e saj në përjetësi". Sapo Robert Hornyold-Strickland ndërmori veprime ligjore kundër ekzekutorëve në 2010, pasi ishte përpjekur të gjente një zgjidhje miqësore për dekada, Ekzekutorët e moshuar e panë të arsyeshme të transferonin shumicën e aksioneve në Allied Newspapers Ltd (Times of Malta) që ishte mbajtur në emrat e tyre (si ekzekutorë të pasurisë), drejtpërdrejt te Fondacioni Strickland në një mënyrë tepër të parregullt. Kjo është për shkak se Fondacioni Strickland është regjistruar si një person juridik, duke qenë se është një "korporatë trupore", dhe gjithsesi nuk ka të drejtë të jetë aksioner si në Ligjin e Ndërmarrjeve Malteze ashtu edhe nën kushtet e Artikujve të Asociuar të Alpet Newspapers Ltd e cila nuk lejon çdo "organ korporate" të jetë aksioner. Ky transferim i parregullt, ku asnjë instrument transferimi nuk është prodhuar kurrë nga ekzekutorët, tani është gjithashtu pjesë e një çështje tjetër gjyqësore të marrë nga Robert Hornyold-Strickland dhe është ende në gjykata. [5]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Person Page 47079" (në anglisht). Thepeerage.com. Marrë më 5 tetor 2014.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  2. ^ Pepper, Joan (1996). "THE LIFE OF MABEL STRICKLAND, THE UNCROWNED QUEEN OF MALTA" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 26 tetor 2014. Marrë më 26 tetor 2014.
  3. ^ Hornyold-Strickland, Robert (26 nëntor 2012). "A personal recollection of my aunt". Times of Malta (në anglisht). Marrë më 8 maj 2017. She was particularly proud of her Strickland heritage and, in 1975, decided to clarify her succession by choosing me as her heir. This was the first time that she had written a will since 1940 after her father died.{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  4. ^ Balzan, Jurgen (23 nëntor 2016). "Times of Malta founder's nephew insists Mabel Strickland files are his". MaltaToday (në anglisht). Marrë më 8 maj 2017.
  5. ^ Malta Winds Arkivuar 17 maj 2021 tek Wayback Machine - a website with the full unabridged story can be found at www.mabelstricklandlegacytherealstory.com