Vila Parisio

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Vila Parisio është një vilëLija, Maltë . Ajo u ndërtua në shekullin e 16-të nga familja Muskati, dhe përfundimisht kaloi në duart e familjeve Parisio Muskati, de Piro dhe Strikland. Aktualisht është selia e Fondacionit Strickland, dhe gjithashtu shtëpia e Robert Hornyold-Strickland dhe familjes së tij për tërë jetën. Mabel Strikland bleu Vila Parisio në 1943. Ndërsa krijimi i Fondacionit Strikland "për veten dhe trashëgimtarët e saj në përjetësi" Mabel Strikland gjithashtu la një klauzolë që selia e fondacionit të saj mund të zhvendosej në çdo vend tjetër në Maltë.

Histori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vila Parisio besohet të jetë ndërtuar diku në shekullin e 16-të si rezidenca verore e familjes MusKati. [1] Referenca më e hershme e ndërtesës daton që nga viti 1567. Në 1797, ajo u trashëgua nga Paolo Parisio MusKati, dhe ia kaloi gruas së tij Antonia MusKati Xara pas vdekjes së tij në 1841. Vila është blerë nga Zonja Margaret Strikland, gruaja e Lord Strikland në 1938. [2]

Vila u ble më pas në vitin 1943, nga Mabel Strickland, i cili jetoi atje deri në vdekjen e saj në 1988. [2] Tani është vendi i Fondacionit The Strikland, një fondacion i ngritur nga Mabel në 1979. Mabel ngriti Times of Maltës me babanë e saj Lord Strikland në 1935. [3]

Pronësia e vilës aktualisht është diskutuar midis Fondacionit Strikland dhe Robert Hornyold-Strikland, trashëgimtari i vetëm i Mabel Strikland. [4]

Kopshti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vila ka kopshtet e veta, të cilat përmbajnë një numër portokallesh [5] dhe ullinjsh. [1]

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Palazzo Parisio (Valletta)
  • Palazzo Parisio (Naxxar)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Sammut, Salvu (2013). "Infakkru l-memorja ta' Ms. Mabel Strickland" (PDF). Festa tas-Salvatur 2013 (në maltisht). Soċjetà Sant’Andrija Villa Lija A.D. 1880 (19): 99–100. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 4 mars 2016. Marrë më 1 tetor 2015.
  2. ^ a b "Villa Parisio and the Strickland Foundation". user.orbit.net.mt. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 1 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "villaparisio" defined multiple times with different content
  3. ^ Busuttil, Cynthia (12 gusht 2004). "Strickland Foundation celebrates 25th anniversary". Times of Malta. Marrë më 1 tetor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Vella, Matthew (4 mars 2015). "Villa Parisio mediation fails, Strickland heirs go back to court". Malta Today. Marrë më 1 tetor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "High Commissioner sends Maltese oranges to the Queen". Gozo News. 4 dhjetor 2012. Marrë më 1 tetor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)