Jump to content

Macja (Kedi), film

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kedi është një film dokumentar turk i vitit 2016 me regji nga Ceyda Torun për macet endacake që jetojnë në Stamboll . Filmi u shfaq premierë në Festivalin e Filmit të Pavarur më 21 shkurt 2016. Ai debutoi në shërbimin e transmetimit YouTube Red më 10 maj 2017. U lëshua në DVD në SHBA më 14 nëntor 2017. Filmi mori vlerësimin e kritikëve dhe fitoi mbi 5 milionë dollarë. Revista "Time" e renditi atë si një nga dhjetë filmat më të mirë të vitit 2017.

Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mijëra mace rruge jetojnë në Stamboll, qytet motropol ne Turqi. Disa janë të egjër dhe kujdesen për veten e tyre, ndërsa të tjerët janë të zbutur dhe kujdesen për njerëzit. Kedi përshkruan këto mace dhe përfshin shumë intervista të njerëzve që ndërveprojnë me to. Ai fokusohet në shtatë nga macet, të cilët quhen Sarı (I verdhi), Duman (Zjarri), Bengü (Shperthimi), Aslan Parçası (Pjesa e Luanit), Gamsız (I shkujdesuri), Psikopat dhe Deniz (Deti).

Produksioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kinematografët ndërtuan një platformë të veçantë për filmimin e maceve në rruget e Stambollit. Krijuesit e filmit punuan me banorët vendas për të pasur akses për të vazhduar filmimin e disa prej maceve kur ato kaluan nga prona publike në private.

Regjisori dhe ekuipazhi fillimisht zgjodhën 35 mace në të cilat filmi mund të fokusohej. Ata filmuan 19 prej tyre, më pas zgjodhën 7 për t'u paraqitur në pjesën e fundit të filmit.

Publikimi dhe arketimi amerikan[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas Susan King të "Los Angeles Times, " Kedi u lancua më 12 shkurt në qytetin e Njew York vetëm në një teatër dhe ishte mjaullima e maces me kritikët, duke shënuar 96% të freskëta në rottentomatoes.com dhe duke u dëshmuar të jetë mace për audiencën e filmave. Madheshtore rruga e saj drejt një fundjave të hapjes mbresëlënëse me 40,000 dollarë dhe më shumë se 60,000 dollarë për javën e parë të publikimit. Filmi u hap më 19 shkurt në Los Anxhelos dhe fitoi një shume prej 80,000 dollarësh në shtatë vende."

Përgjigja kritike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rotten Tomatoes, Kedi mban një vlerësim miratimi prej 98% bazuar në 128 rishikime dhe një vlerësim mesatar prej 7.8/10. Konsensusi kritik i faqes në internet thotë: " Kedi është ëndrra e një maceje, por kjo pamje e zhytur në mendime, e filmuar bukur në popullatën e maces në rrugë të Stambollit ofron shikim tërheqës për shikuesit e filmave të çdo lloji". [1]

Joe Leydon shkroi në Variety, "[Ceyda] Torun, me origjinë turke me qendër tani në Shtetet e Bashkuara dhe kineastja Charlie Wuppermann, partneri i saj në kompaninë e prodhimit Termite Films, e çojnë audiencën e tyre në një udhëtim të qetë, por të qëllimshëm në të gjithë Stambollin (ku u rrit Torun) për të shqyrtuar një fenomen lokal që daton në kulmin e Perandorisë Osmane: Mijëra mace bredhin lirshëm pothuajse kudo, duke bashkëjetuar në mënyrë paqësore me njerëzit që kanë mësuar shumë kohë më parë të mos supozojnë se janë zotëruesit në këtë situatë. ."

Washington Post, Vanessa H. Larson shkroi, "Vepra me kamera imiton me mjeshtëri pamjen e syve të maces, me sekuenca të zgjatura të filmuara pak mbi shpatullat e kafshëve duke përdorur aparate kamerash të telekomanduara që i ndjekin ato teksa enden përreth, kërkojnë ushqim dhe futen në ndeshjet fërshëllyese. Ndërthurur përgjatë filmit ka edhe pamje të bukura ajrore të kapura nga dron të rrugëve të mëdha të Stambollit dhe rrugës ujore të Bosforit, të cilat japin një ndjenjë të fortë të vendit."

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kedi (2017)". Rotten Tomatoes. Fandango Media. Marrë më 24 shtator 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)