Macja e Zezë, Macja e Bardhë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Macja e zezë, macja e bardhë është film komedi e zezë romantike serbe e vitit 1998 i drejtuar nga Emir Kusturica . Ai fitoi Luanin e Argjendtë për Regjinë më të Mirë në Festivalin e Filmit në Venecia.

Përkthimi fjalë për fjalë i titullit është në të vërtetë "Macja e zezë (femër), maçoku i bardhë". Personazhet e filmit flasin në Romisht, Serbisht dhe Bullgarisht - shpesh ndërrohen mes tyre.

Komploti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Matko Destanov, jeton me djalin e tij adoleshent Zare në një shtëpi të rrënuar nga ana e lumit Danub në lindje të Serbisë pranë kufirit bullgar . Ai ka në plan të vjedhë një tren të tërë me karburant kontrabandë. Për të marrë një hua që do të subvenciononte vjedhjen, ai viziton Grga Pitić, një gangster i vjetër me karrocë, i cili është mik i vjetër i Zarije Destanov, babait të Matkos dhe gjyshit të Zares. Matko shpjegon detajet e punës me një aleat të quajtur Dadan, një gangster i pasur, argëtues, përdorues i drogës, i cili ka një harem, granata me xhungla dhe mashtrime në lojërat e fatit. Sidoqoftë, Dadan e kryqëzon dy herë atë dhe i jep fund marrëveshjes duke i dhënë Matkos një pije që është e droguar dhe duke kryer punën ndërsa Matko është pa ndjenja. Matko nuk është në gjendje të shlyejë huanë e tij, kështu që Dadan bën një marrëveshje me të cilën ai do të falte borxhin nëse Zare martohet me Afroditën, motrën xhuxhe të Dadanit. Sidoqoftë, Zare (17) është në dashuri me Idën (26), një shërbëtore e cila punon në një institucion të drejtuar nga gjyshja e saj rome Sujka dhe Afrodita po pret njeriun e ëndrrave të saj. Dadan detyron Afroditën të martohet duke e zhytur atë në një pus, ndërsa Zare mendon të martohet me Idën, dhe ka dëgjuar se Matko dhe Dadani po komplotojnë diçka për të, në vendin e saj të punës. Ndërkohë, Zare tërheq Zarijen nga spitali ku po mbahet, me ndihmën e një bande cigane. Grga Pitić ka probleme të tijat, pasi ai dëshiron që nipërit e tij, duke përfshirë gjigantin gjashtë metra plus Grga Veliki, të martohen.

Të dy durojnë me ngurrim ceremoninë martesore të mbajtur në shtëpinë e Matkos, të cilën Dadan nuk pranon ta shtyjë pavarësisht vdekjes së papritur të Zarijes. Ata nuk duhej të bënin një martesë ndërsa ishin në zi, por Dadan vendos të vonojë njoftimin për vdekjen, kështu që Matko dhe Zare fshehin trupin e Zarijes në papafingo, të mbushur me akull. Ida dhe Sujka sigurojnë ushqimin për dasmën dhe Ida është mërzitur kur pa të dashurin e saj të martuar me dikë tjetër. Sidoqoftë, nusja ikën në mes të ceremonisë, e ndjekur nga miqtë kriminalë të Dadanit dhe Matkos. Ndërkohë, Grga Veliki po çon babanë dhe vëllain e tij në shtëpinë e Matkos në mënyrë që ata të mund të vizitojnë varrin e Zarijes (Grga Pitić dhe Zarije miqtë e vjetër). Nusja duke ikur takon Grga Veliki, dhe bien menjëherë në dashuri. Grga Pitić mbërrin në skenë, pasi karroca e tij kishte rënë nga pjesa e pasme e kamionit dhe ishte rrokullisur në tatëpjetë, dhe ai është i kënaqur që Grga Veliki ka gjetur shokun e tij. Gangsteri i vjetër detyron Dadanin, i cili dikur kishte punuar për të, të pranonte ndeshjen.

Ndërsa përgatitjet për ceremoninë martesore të Afroditës dhe Grga Veliki janë duke u zhvilluar, Matko dhe Dadan kalojnë kohën duke luajtur zare, me Dadan duke mashtruar. Sujka hyn gjatë lojës dhe i shërben Dadanit një pije me erëza me një laksativ. Me sa duket Grga Pitić vdes, dhe Dadan dhe Matko fshehin trupin e tij në papafingo, ku fshihet edhe trupi i Zarijes. Sidoqoftë, të dy kufomat së shpejti kthehen në jetë; ata nuk ishin të vdekur në fund të fundit. Ata u befasuan kur e gjetën veten së bashku, pasi nuk ishin parë me njëri-tjetrin për 25 vite dhe secili kishte menduar se tjetri kishte vdekur. Gjatë ceremonisë, Dadan fillon të ndjehet i pakëndshëm dhe nxiton në ambientet e jashtme, vetëm për të rënë në pleh. Haremi dhe miqtë e tij e braktisin dhe ndërsa ai përpiqet të pastrohet, vetëm Matko mbetet besnik dhe ai i siguron Dadanit një dush nga zorra e kopshtit. Zare kap zyrtarin e dasmës me armë dhe e urdhëron atë të solemnizojë martesën e tij me të dashurën e tij, Idën, dhe të dy të lundrojnë së bashku në një varkë lumi të vendosur për Bullgarinë me një grusht parash të grumbulluara në fizarmonikën e gjyshit të tij, bekimi i gjyshërve të tyre përkatës dhe, si dëshmitarë, një mace e zezë dhe një mace e bardhë.

Kasti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Bajram Severdžan si Matko Destanov
 • Srđan Todorović si Dadan Karambolo
 • Branka Katić si Ida
 • Florijan Ajdini si Zare Destanov
 • Ljubica Adžović si Sujka
 • Zabit Memedov si Zarije Destanov
 • Sabri Sulejmani si Grga Pitić
 • Jasar Destani si Grga Veliki
 • Salija Ibraimova si Afrodita
 • Stojan Sotirov si Oficer Doganor Bullgar
 • Predrag Laković si Prift
 • Miki Manojlović si Prift

Prodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas suksesit në të gjithë botën, si dhe polemikave, të tiparit të tij të mëparshëm, Palma e Artë, fituese e Underground, Kusturica u lëndua aq shumë nga kritikat agresive që vinin nga disa intelektualë francezë, saqë ai njoftoi publikisht tërheqjen e tij nga filmat në mosha 41 vjeç.

Ai më vonë ndryshoi mendje, duke vendosur të kthehej me një projekt mbi muzikën cigane të cilin fillimisht e parashikoi si një dokumentar me një titull punues Musika Akrobatika . Ideja evoluoi më tej dhe Kusturica vendosi të shtojë lulëzimet e tij narrative, kështu që Musika Akrobatika u shndërrua në një tipar imagjinar Macja e Zezë, Macja e Bardhë . [1]

Imazhe të përsëritura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ka shumë motive të përsëritura gjatë gjithë filmit, për shembull një skenë ku një derr po gllabëron një Trabant të vjetër të rrënuar, dhe pamjen e dy maceve titullarë (një të zezë dhe një të bardhë), të cilët përfundojnë si dëshmitarët e vetëm në dasmën e Zarës dhe Idës.

Gjithashtu, Grga Pitić është i fiksuar me rreshtin e fundit në filmin Casablanca, "ky është fillimi i një miqësie të bukur", të cilën ai e shikon me qejf në televizorin e tij..

Realizimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Macja e Zezë, Macja e Bardhë mori një përgjigje pozitive nga kritikët, duke marrë një vlerësim 85% në Rotten Tomatoes bazuar në 34 vlerësime me një rezultat mesatar prej 7/10. [2]

Janet Maslin i The New York Times shkroi një përmbledhje pozitive, duke përmbledhur filmin si "një përplasje e çmendur nëpër fushën Felliniesque të imagjinatës së Z. Kusturica". Ajo më tej vlerësoi portretizimin e Srdjan Todoroviç të Dadan Karambolo si "një kthesë të përsëritur, por të parezistueshme" para se të konkludonte se "Z. Kusturica në mënyrë të dukshme adhuron të gjithë personazhet e tjerë të filmit Macja e Zezë, Macja e Bardhë ". [3]

Në rishikimin e tij për Los Angeles Times, Kevin Thomas i referohet filmit si një "komedi e vrazhdë, e rrëmbyer, dashuria mes të rinjve, liria dhe miqësia", para se të konkludonte se pavarësisht se ishte dy orë e nëntë minuta e gjatë, Macja e Zezë, Macja e Bardhë "ikën me të mirë sesa filmat më të gjatë për shkak të cilësisë së saj historike të ashpër." [4]

Në një rishikim përgjithësisht pozitiv, J. Hoberman i The Village Voice i referohet filmit si "lëvizje bravura nga çdo standard objektiv" dhe një "automjet për fantazitë magjike-realiste të regjisorit në lidhje me gangsterët romë, i cili ka një shpejtësi që hedh poshtë idetë e tij -mis-en-scène e ndërtuar "duke konkluduar se" Macja e Zezë, Macja e Bardhë është e vendosur të shtrembërojë çdo personazh në një ideogram për njerëzimin vulgar "ndërsa mendon nëse" këta ciganë janë një ekran në të cilin regjisori i lindur në Bosnje mund të projektojë ndjenjat e tij të ostracizmit dhe të pastrehëve ". [5]

Andrew O'Hehir i Salon shkroi një përmbledhje pozitive, duke e përshkruar filmin si "maniak, karnivalesk dhe duke e trajtuar vdekjen si një shqetësim të vogël (dhe të përkohshëm)" dhe përgëzon "Paraqitjen bindëse të Kusturica të atdheut të tij si një shkatërrim shoqëror dhe arkitektonik, ku gjithçka ose po prishet ose është e mbindërtuar në madhështinë e gabuar ". O'Hehir përfundon me "Kusturicën, godet një ton gjysmë ironik në të gjithë këtë kryevepër të mbipopulluar, kakofone që është pothuajse e pamundur të kategorizohet. Në traditën e filmit të Evropës Lindore, ai po satirizon konvencionet e realizmit magjik rural, të paktën po aq sa po i përqafon ato. Por nuk ka asgjë cinike ose me zemër të ftohtë te Macja e Zezë, Macja e Bardhë . Ashtu si valët e patave, derrave, dhive, qenve dhe maceve që nganjëherë kërcënojnë të mbingarkojnë personazhet njerëzore, ajo është e pamatur, e papërshkrueshme e gjallë ". [6]

Peter Stack i San Francisco Chronicle vlerësoi personazhet e filmit të cilët "qofshin fanatikë apo të pabesë, dalin mrekullisht njerëzorë". [7]

Kritiku i uebfaqes James Berardinelli e vlerësoi filmin si "diçka të freskët dhe të gjallë në një epokë kur diçka idiote si Armageddon është filmi me fitim të lartë të vitit 1998 dhe filmat në përgjithësi ndjekin modele të sigurta dhe komode sepse kjo është ajo që studimi i studiove tregon se audienca dëshiron" . Ai vlerësoi "ndjenjën e dheut, si dhe hijeshinë e tij në film që i mungon lustra e lëmuar e tipareve më të mëdhenj të buxhetit megjithëse u filmua me ekspertizë", vlerësoi performancat e Bajram Severdzan dhe Branka Katic dhe arriti në përfundimin se "ndërsa nuk ishte një kryevepër, Filmi i fundit i Kusturica është një kënaqësi e vërtetë për ata që kërkojnë një dozë të shëndetshme të së qeshurës së vendosur në film ". [8]

Soundtrack[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muzika ka një vend të rëndësishëm në këtë fotografi, pasi është e pranishme pothuajse në çdo skenë. Zarije është veçanërisht i përkushtuar ndaj muzikës pasi ai është parë me grupin lokal duke luajtur posaçërisht për të gjatë rrugës nga spitali dhe më pas në panairin pranë liqenit.

Lista e gjurmëve
 1. "Versioni Kryesor Bubamara"- 3:57
 2. "Duj Sandale"- 2:49
 3. "Stacioni hekurudhor"- 2:33
 4. "Jek di Tharin II"- 3:55
 5. "Babi, Mos Vdes kurrë një të premte"- 3:18
 6. "Bubamara"- 2:36
 7. "Daddy's Gone"- 1:07
 8. "Automjet i gjate"- 6:01
 9. "Pit Bull Mixed by Pink Evolution"- 3:40
 10. "El Bubamara Pasa"- 3:20
 11. "Ja Volim Te Jos / Meine Stadt"- 3:14
 12. "Bubamara Tree Stump"- 0:33
 13. "Jekdi Tharin"- 2:42
 14. "Gënjeshtra"- 0:30
 15. "Gjuetia"- 1:01
 16. "Dejo Dance"- 1:01
 17. "Vallëzimi Bullgar"- 1:25
 18. "Bubamara Luledielli"- 3:10
 19. "Macja e zezë, macja e bardhë"-8:52
Personeli
 • Vojislav Aralica- kitarist
 • Šaban Bajramović- vokalist
 • Rade Kosmajac- tastiera
 • Zoran Milošević- fizarmonikë
 • Bokan Stanković- borisë

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ 'Black Cat, White Cat': Kusturica Returns to the Gypsy Life;New York Times, 5 September 1999
 2. ^ Black Cat, White Cat;Rotten Tomatoes
 3. ^ Janet Maslin (3 tetor 1998). "Take Gypsies, Add the Danube And Mix Well With Jubilation". The New York Times (në anglisht). Marrë më 8 nëntor 2013.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 4. ^ Kevin Thomas (17 shtator 1999). "'Black Cat' a Beguiling, Lighthearted Rom". Los Angeles Times (në anglisht). Marrë më 8 nëntor 2013.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)[lidhje e vdekur]
 5. ^ J. Hoberman (7 shtator 1999). "Chaos Theories". The Village Voice (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 12 nëntor 2012. Marrë më 8 nëntor 2013.
 6. ^ Andrew O'Hehir (23 shtator 1999). "Black Cat, White Cat". Salon (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 13 shtator 2012. Marrë më 8 nëntor 2013.
 7. ^ Peter Stack (17 shtator 1999). "'Black Cat' Pokes Fun at Slovenian Mobsters". San Francisco Chronicle (në anglisht). Marrë më 8 nëntor 2013.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 8. ^ James Berardinelli (1999). "Black Cat, White Cat". ReelViews (në anglisht). Marrë më 8 nëntor 2013.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)