Madison, Mississippi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Madison
Qytet
noform
Strawberry Patch Park në Madison, Misisipi
Vendndodhja
Madison is located in SHBA
Madison
Madison

Koordinatat: 32°27′25″V 90°6′31″P / 32.45694°V 90.10861°P / 32.45694; -90.10861

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Mississippi
Qarku Madison
Kryetari i Bashkisë Mary Hawkins Butler
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 35.5 km2
 •  tokësore 34.9 km2
Lartësia 103 m (m.n.d.)
Popullsia 24,149 banorë
Dendësia 680 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1822
Zona Kohore CST (UTC-6)
Verore CDT (UTC-5)
Kodi Postal 39110, 39130
Prefiksi 601
Koordinatat 32° 27′ 25″ Veri

90° 6′ 31″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.madisonthecity.com

Madison është qytet në qarkun Madison, Mississippi, SHBA. Sipas regjistrimit më 2010, popullsia ishte 24,841.

Emri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti i Madisonit u emërua pas Xhejms Madison, presidentit të katërt të Shteteve të Bashkuar.

Transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Është një aeroport i vogël në qytet, Bruce Campbell Field.

Binjakëzimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]