Madita

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Edita Malovčić (lindur më 21 janar 1978), e njohur me emrin e saj të skenës Madita, është një këngëtare dhe aktore austriake me prejardhje boshnjake. Babai i saj është këngëtar popullor boshnjak Kemal Malovčić. Muzika e Maditës shkon nga synthpop në R&B në xhaz.[1]

Madita
Madita Jazz-Fest-Wien 2008b.jpg
Madita duke performiar në Vjenë, 2008
Informacione personale
Ditëlindja 21 janar 1978
Vendlindja Vjenë, Austri
Kombësia Austriake me prejardhje boshnjake
Faqja zyrtare www.madita.com


Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E lindur si Edita MalovčićVjenë, vajza e këngëtarit popullor boshnjak Kemal Malovčić nga martesa e tij e parë me një grua serbe. Madita ka deklaruar se ajo nuk ka qenë në kontakt me babanë e saj për shumë vite dhe se ajo nuk ka "kujtime të mira" për të.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karriera si aktore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo studioi muzikologjinë dhe mori mësime private. Në vitin 1999 aktroi në filmin austriak Nordrand, i cili fitoi shumë çmime. Subjekti i filmit ishte Lufta e Bosnjes. Pas suksesit të saj të parë, ajo ka luajtur në shumë filma, si Berlin Is In Germany (2001), Kaltfront (2003), Želary (2003) dhe Vier Minuten (2006). Dhe gjithashtu luajti rolet në serialin televiziv SOKO Kitzbühel, Inspektori Rex dhe Medicopter 117.

Karriera si këngëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Herën e parë që veproi si këngëtare ishte në vitin 2002, kur këndoi për duetin dZihan & Kamien dhe albumin e tyre Gran Riserva. Albumi i saj i parë solo Madita u lirua në 2005. Në dhjetor 2005 albumi u lirua gjithashtu në iTunes Music Store, ku ajo arriti në krye të 3 të "Listës Elektronike të Albumeve". Muaj më vonë ajo gjithashtu arriti shumë grafikë në vende të tjera. Më i madhi "suksesi i shkarkimit" ishte duke arritur numrin 1 në skedarin iTunes të World Music UK. Në vitin 2007, kënga "Ceilon" nga ky album u shfaq në një episod të Dëmshpërblimeve.

Në vitin 2008 ajo lëshoi ​​albumin e saj të dytë Too në Austri. Në SHBA albumi u lirua më 28 mars 2008, gjithashtu është në dispozicion në iTunes Store. Dy vjet më vonë, Madita lëshoi ​​"Flavours", një album me nëntë këngë me pesë këngë të pashpjeguara më parë dhe katër këngë remixed. Albumi ka një total prej 50 minutash dhe është lëshuar nën etiketën Gran Depot Music. Albumi ishte gjithashtu pjesë e një koleksioni më të madh, të titulluar "Madita Deluxe", i cili përmbante një koleksion të madh të shumicës së këngëve të mëparshme dhe të reja të Madita.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Madita ka një djalë (lindur më 2003).

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Serialet

 • 2000: Medicopter 117, Kommissar Rex, Julia, eine ungewöhnliche Frau, Der Briefbomber
 • 2001: Der Ermittler, Medicopter 117, SOKO Kitzbühel, Inspector Rex
 • 2002: Inspektor Rolle, Inspector Rex, Medicopter 117
 • 2004: Ein Starkes Team - "Zahn der Zeit", Ein Starkes Team - "Sippenhaft"
 • 2005: Tatort - "Schneetreiben", Ein Starkes Team - "Zahn um Zahn"
 • 2006: Zodiak
 • 2007: Tatort - "Der Finger"
 • 2015: Altes Geld
 • 2016: Tatort - "Im gelobten Land"

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Madita (2005)[2]
 • Too (2008)[3]
 • Pacemaker (2010)[4]
 • Madita Deluxe (2012)[5]
 • Flavours (2012)[6]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Ćerka Kemala Malovčića glumi bosansko-srpskog tužioca!". Alo. 26 nëntor 2012. Marrë më 18 nëntor 2014.
 2. ^ "Madita". Discogs. 21 tetor 2005. Marrë më 18 nëntor 2014.
 3. ^ "Too". Discogs. 25 janar 2008. Marrë më 18 nëntor 2014.
 4. ^ "Pacemaker". Discogs. 19 shkurt 2010. Marrë më 18 nëntor 2014.
 5. ^ "Madita Deluxe". Discogs. 20 janar 2012. Marrë më 18 nëntor 2014.
 6. ^ "Flavours". iTunes. 20 janar 2012. Marrë më 2 shkurt 2018.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]