Madre Teresa Nuzzo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Maria Teresa Nuzzo (11 maj 1851 Maltë - 17 Prill 1923) ishte murgeshë katolike, themeluese e institutit fetar Bijat e Zemrës së Shenjtë .

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Maria Teresa lindi në një familje të krishterë, fëmija i dytë i lindur nga Paul dhe Louisa Morrocchi Nuzzo. [1] Vëllai i saj i madh vdiq në një shpërthim kolere, duke lënë Maria Terezën më të madhen. Një ditë pasi lindi Maria Teresa, ajo u pagëzua në Famullinë Kolegjiale të Shën Palit dhe ajo mori konfirmimin në moshën tetë vjeç.

Në vitet e para të Maria Terezës, arsimi nuk ishte i detyrueshëm në Maltë. Pak mund të kishin mundësi të dërgonin fëmijët e tyre në shkollë: shumica e fëmijëve punuan për të fituar para për të ndihmuar familjet e tyre. Sidoqoftë, Maria Teresa ishte me fat të merrte një arsimim. E talentuar në punë dore dhe muzikë, ajo zhvilloi një interes të hershëm për fëmijët dhe mirëqenien e tyre. Në 1867, Maria Teresa u bë vazhdoi një shkollë të drejtuar nga tezja e saj, e cila ishte bërë e verbër dhe e cila vdiq në 4 Mars 1867. [1]

Megjithëse Maria Teresa filloi të ndjejë një dëshirë për të përqafuar jetën fetare, ajo ndjeu përgjegjësi për prindërit e saj - babai i saj ishte 70 vjeç dhe i sëmurë . Në moshën 21 vjeç ajo konsideroi mundësinë e marrjes së betimeve private të varfërisë, dëlirësisë dhe bindjes si një person laik.

Betimet private[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Maria Teresa u këshillua me drejtorin e saj shpirtëror, Mgr. Pietro Pace i cili e inkurajoi atë të merrte zotimet e saj në festën e Shën Terezës së Avilës . Maria Teresa megjithëse ishte e prirur për jetën fetare, ajo ishte e pasigurt nëse do të linte në fund të fundit familjen e saj. Më 21 tetor 1874, ajo i bëri betimet e saj privatisht në duart e Mgr. Pietro Pace. Dy vjet më vonë, kur ajo ishte vetëm vetëm njëzet e pesë, babai i saj vdiq.

Maria Teresa vazhdoi të ndihej e tërhequr për të hyrë në manastir dhe për më tepër për t'u bashkuar me murgeshat e mbledhura. Jeta e saj vazhdoi të vërtitej rreth shkollës, dhe kujdesit katektik dhe pastoral pas orëve të shkollës. Një vit më vonë në 1881 nëna e saj vdiq.

Bijat e Zemrës së Shenjtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Maria Theresa filloi të shpresonte të krijonte një kongregacion fetar i cili do të ndiqte nga afër Krishtin dhe do t'i përkushtohej shërbimit bamirës të arsimit dhe punës shoqërore. Pavarësisht mungesës së financave, Maria Theresa besoi në providencën e Zotit dhe pas një beteje të gjatë, arriti të shihte realizimin e ëndrrave të saj në 1902. [2]

Një kushëri, Enrico Nuzo, ndau të njëjtin ideal: të ndihmojë në arsimimin e fatkeqëve në shoqëri, veçanërisht të vajzave. Ky i fundit dëshironte të përdorte paratë e tij për një projekt shoqëror për të realizuar idealet e tij. Kur të dy u takuan, Enrico i tha Maria Terezës ëndrrën e tij. Ajo shprehu dëshirën për të pranuar ofertën dhe dëshirën e saj për të formuar një Institut Fetar. Kjo i kaloi Kryepeshkopit të cilit Enrico ia kishte besuar tokës një shtëpi për projektin. Kryepeshkopi e njihte mirë Maria Terezën dhe ishte e lumtur kur pa shpresat dhe ëndrrat e saj të realizuara.

Maria Teresa arriti të ngrinte kongregacionin që kishte ëndërruar. Kongregacioni i Bijave të Zemrës së Shenjtë u themelua zyrtarisht më 21 nëntor 1903. [1]

Sot[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sot, Bijat e Zemrës së Shenjtë janë në Maltë, Indi, Libi, Kenia, Tanzani, Filipine dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës. [3]

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c Testa, Michael. "Bid to beatify congregation founder", Times of Malta, May 3, 2003
  2. ^ "Daughters of the Sacred Heart" (në anglisht). Dshnuzzo.org. Arkivuar nga origjinali origjinali më 21 prill 2012. Marrë më 2012-06-16.
  3. ^ "Site on Madre Teresa Nuzzo" (në anglisht). Teresanuzzo.tripod.com. Marrë më 2012-06-16.

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Alexander Bonniċi 'Madre Teresa Nuzzo' 1986
  • Sr. Emma Camilleri DSH 'Bint l- Imħabba' 2003