Mago I

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Mago I ishte nga viti 550-530 p.e.s. Mbret i Kartagos. Ai ishte themeluesi i fisit të Magonidëve, një ndër familjet më të forta të Kartagos. Ky ishte themeluesi i fuqisë së Kartagos, sepse hequ milicët e qytetit dhe formoi ushtri me mercenarë në vend të tyre ; në këtë ushtri Kartagjenasit ishin vetëm oficerë dhe jo ushtar të thjeshtë. Mago I vendosi Sardenjën prapë në pushtetin e Kartagos, të cilën e humbi Malkosi i cili ishte mbret para tij. Djali i tij Hasdrubali e muar më vonë vendin e tij në mbretëri ; me 530-510 p.e.s.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]