Jump to content

Maia Chiburdanidze

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Maia Chiburdanidze
Maia Chiburdanidze, Thessaloniki 1984
Emri i plotë{{{emri_lindjes}}}

Maia Chiburdanidze( gjeorgjisht: მაია ჩიბურდანიძე ; i lindur më 17 janar 1961)është një mjeshtër i madh shahu gjeorgjian .Ajo është kampionja e gjashtë botërore e shahut për femra,titull që e mbajti nga viti 1978 deri në vitin 1991 dhe ishte më e reja deri në vitin 2010,kur ky rekord u thye nga Hou Yifan.Chiburdanidze është gruaja e dytë që i është dhënë titulli Mjeshtër i Madh nga FIDE,i cili u zhvillua në 1984.Ajo ka luajtur në nëntë skuadra fituese të medaljeve të arta në Olimpiadën e Shahut për Femra.

Jeta e hershme dhe karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Maia Chiburdanidze was born in Kutaisi, Georgian Soviet Socialist Republic, USSR, and began playing chess around the age of 8. She became the champion of the USSR's girls in 1976, and a year later she won the women's title. In 1977, Chiburdanidze was awarded the title of Woman Grandmaster by FIDE.

Chiburdanidze won convincingly in her debut, at the international women's tournament in Brașov in 1974, when she was only 13 years old. She continued to win another tournament in Tbilisi in 1975, before entering the World Championship cycle for women 1976/77.

Stili i lojës së Chiburdanidze është i theksuar, por agresiv dhe themeluar në principet klasike; u ndikua nga Eduard Gufeldi, një trajner sovjetik i parë, i cili ishte trajneri i saj në fillim të karierës.

Kampione e Botës për femra (1978–91)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Chiburdanidze përfundoi të dytin në Tbilisi Women's Interzonal (1976), duke mundësuar përdorimin në 1977 në mbledhjet kandidate. Ajo avancoi deri në Finalin e Kandidateve, ku fitoi Allën Kushnirin me 7½-6½ dhe vendosi një lojë për titullin botëror në Pitsundën, Gjeorgji, kundër Nonës Gaprindashvilit, kryeministreshën e fuqishme të lojës së grave. Chiburdanidze fitoi Gaprindashvilin me 8½-6½.

Ajo suksesisht mbrojti titulin e saj katër herë. Në 1981, Chiburdanidze ruajti titulin e saj duke i bindur 8–8 Nanas Aleksandrin në Borjomi/Tbilisi. Tre vjet më vonë, ajo luajti Irën Levitinën në Volgograd, Rusi, dhe fitoi me 8½-5½. Viti tjetër mbrojtje erdhi kundër Eleinës Akhmilovskajës në Sofje, të cilën Chiburdanidze fitoi me 8½-5½. Në 1988, ajo fitoi Nanën Ioselianin në Telavi, Gjeorgji, me 8½-7½.

FIDE-i iu dha Chiburdanizë titullin e Grandmasterit në 1984. Ajo është gruaja e dytë, pas Gaprindashvilit, që ka marrë këtë titull.

Humbja e titullit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Chiburdanidze, Heraklion 2007

Xie Jun e Kinës fitoi drejtpërpunën për titullin e botës në shkurt 1991. Chiburdanidze e humbi koronën e saj për të rethin e vogël Kinëz në Manilë me 8½-6½. Rezgjimi i saj ishte i tretë më i gjatë, me 13 vjet, pas only nga Vera Menchik, e parë kampione të grave, që mbretërua për 17 vjet nga 1927 deri në vdekjen e saj në 1944, dhe Gaprindashvili-t, që mbretërua për 16 vjet.

Chiburdanidze ka përsëritur përpjekjet për të kthyer titullin e botës, por kjo është provuar e vështirë me rritjen e grave kinase dhe me Polgár shede, që janë të fuqishme. Performanca e saj më e mirë pas 1991 ishte fitimi i parë në turneun e kandidatëve të Tilburgut në 1994, duke humbur playoff-n përballë Zsuzsa Polgár-it me 5½-1½. Në vitet e fundit, megjithatë, ajo ka hyrë në fitimet e botës sërish, duke arritur gjysmën finale në 2001, ku u përjashtua nga Zhu Cheni e Kinës, që shkoi përpara të fitonte titullin. Në 2004, Chiburdanidze përsëri arriti gjysmën finale, ku humbi përballë Antoaneta Stefanovait, që shkoi përpara të fitonte titullin.

Arritje të tjera shahu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Chiburdanidze është e paaftë me "shahu për gra", dhe shpreson për një kohë kur nuk do të kishte nevojë për turneun e grave dhe turneun e meshkujve. Ajo ka luajtur gjerësisht në turneun "meshkujve" rreth botës dhe forma e saj më e mirë u pa në vitet 1980 dhe fillimisht në 1990. Ajo ishte 1-të në turneun e New Delhi-s (1984) dhe Banja Luka-s (1985), finishti në vendin e tretë në Bilbao-s (1987) me një performancë rating 2616 kundër lojtarëve elitë, ndërsa e barazoi në një match 8-lojtarësh kundër GM Petar Popović-it, që kishte rating 2545, dhe në dekaden e ardhshme ajo ishte 1-të në Belgrad (1992), Vjenë (1993), Lippstadt (1995, 1996, 1997).

Ajo ishte një anëtare e çështjes së ekipit të URSS-së që dominoi Olimpiadat e grave të 1980, dhe kur Gjeorgjia arriti pavarësinë nga Bashkimi Sovjetik në 1990, ajo luajti në bordin e parë për ekipin kombëtar të re të Gjeorgjisë, që fitoi katër medalja të arta, në 1992, 1994, 1996 dhe 2008.

Ajo luajti edhe në Kampionatet Europiane Të Ekipit në 1997, kur Gjeorgjia fitoi medaljen e artë, dhe në 1-të Interkontinental Match Rapidplay Evropë-Asia, i cili u zhvillua në Batumi (Gjeorgji) në shtator 2001. Asia fitoi seksionin e grave me 21½–10½, me Maia kontributuese 3½. Në Olimpiadën e Dresden-it 2008, ajo luajti në bordin e parë për Gjeorgjinë, që fitoi medaljen e artë (vendi i parë), dhe ajo gjithashtu fitoi medaljen e artë për performancën më të mirë (2715 punkte). Ajo luajti turneun e fundit (dhjatësor) në korrik, 2012.

Të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Chiburdanidze ka qenë nderuar shumë herë nga vendi i saj dhe çfarëdo ngjashëm poçë kanë ndezur të përmendojnë arritjet e saj në shakë. Mongolia emituan një poçë commemorative në 1986, e cilën e ilustron një pozicion në njërën nga lojet e saj nga vazhdimi kampionati botëror i vitit 1984 kundër Irina Levitinë. Ajo u shtroi në Hall of Fame të Shakkës Botërore në 2014.

Maia Chiburdanidze është një nga njëra shumë gra nga vendi i saj që kanë shqyer në nivelin më të lartë të shakës. Ajo ka ndihmuar në rritjen e prestizhit të lojës në vendin e saj.

Në vitin 2021, Chiburdanidze paraqiti në dokumentarin "Nderim për Mbretëreshën" sëbashku me Nana Alexandria, Nona Gaprindashvili dhe Nana Ioseliani.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Leximi më tej[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • "Maia Chiburdanidze", New In Chess, nr. #7, fq. 66–68, 1986 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Maia Chiburdanidze rating card at FIDE
  • Maia Chiburdanidze chess games at 365Chess.com
  • Maia Chiburdanidze player profile and games at Chessgames.com